Migren tanısı almış kadın hastalarda fasiyal proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniklerinin ve konnektif doku masajının ağrı, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of facial proprioceptive neuromuscular facilitation techniques and connective tissue massage on pain, sleep and quality of life in female patients diagnosed with migraine
- Tez No: 684918
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN TURHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Migren genellikle tek taraflı, bazen çift taraflı olan şiddetli ağrı olarak tarif edilir. Çalışmamız, 18-65 yaş arasındaki hekim tarafından kronik aurasız migren tanısı almış kadın hastalar ile gerçekleştirildi. Kronik aurasız migrene sahip 40 birey randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildi. Bireylere Vizüel Ağrı Skalası (VAS), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) uygulandı. Basınca dayalı ağrı eşiğini değerlendirmek için algometre cihazı ile ölçüm alındı. Birinci gruba konnektif doku masajı uygulandı. İkinci gruba proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon teknikleri uygulandı. Tüm katılımcıların yaş ortalaması 35.07±9.83 yıldır. Her iki tedavi sonrası ağrıda azalma ve uyku kalitesinde artış gözlemlendi (p0.05). Her iki grupta tedavi sonrası basınca dayalı ağrı eşiği değerlerinde artış gözlemlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Migraine is described as severe pain that is usually unilateral, sometimes bilateral. The study was carried out female patients between the ages between 18-65 and diagnosed with chronic aura-free migraine by physican. The participants were randomly divided into two groups. Demographic information of individuals was recorded. Individuals were evaluated by the Visual analog Scale (VAS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) and Quality of Life Scale (SF-36). An algometer device was used to assess the pressure-based pain threshold. Connective tissue massage was applied to the first group. Proprioceptive neuromuscular fasiliation techniques were applied to the second group. The mean age of all participants was 35.07±9.83 years. A decrease pain and increase in sleep quality were observed after both treatments (p0.05). Pressure-based pain threshold values increased in both groups (p0.05).