İdiopatik pes ekinovarus tanılı çocuklarda ayak-ayak bileği karakteristikleri, denge, fonksiyonel aktivite ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of ankle-foot characteristics, balance, functional activity and quality of life in children with idiopatic pes equinovarus
  1. Tez No: 684922
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda amaç primer olarak Ponseti yötemi ile tedavi olmuş çocuklarda, ayak-ayak bileği karakteristikleri, ayaktaki yük dağılımı, denge-propriosepsiyon, fonksiyonel aktivite becerileri, engellilik ve yaşam kalitesi düzeylerini hem unilateral-bilateral ayak tutulumlarındaki farkı kendi içerisinde hem de normal gelişimini sürdüren çocuklarla kıyaslanması ve değerlendirme parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 5-15 yaşlarında toplamda 51 çocuk dahil edildi. Ayak karakteristikleri, ayak antropometrik ölçümleriyle, postür FPI-6 ile, denge- propriosepsiyon Fizyosoft balance system ile, Fonksiyonel aktivite Fonksiyonel Aktivite ve Beceri Formu ile, engellilik OxAFQ-C ve OxAFQ-P ile, yaşam kalitesi KINDL ile değerledirildi. Değerlendirmeler sonucunda PEV'li çocuklarda ayak ve bacak boyutları, postürü ve fonksiyonel aktivitelerde sadece unilateral grupta ayaklar arasında asimetri ve bozukluk saptandı (p0,05), sağlıklı gruba göre PEV'li ayakta ayak boyutu ve fonksiyonel aktivite bozuklukları gözlemlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine ankle-foot characteristics, load distribution on foot, balance-proprioception, functional activity skills, disability and quality of life levels in children treated with Ponseti's method primarily, to compare the parameters in each group to find out the asymetries between both feet, and in children with clubfeet between healty children, to examine the relationship between all parameters. 51 children ages ranging 5 to 15, were included in this study. In order to evaluate foot characteristics, anthropometric measurements were applied. FPI-6 is used for foot posture.Fizyosoft Balance System is used to measure the balance and proprioception. Functional activity were evaluated with Functional Activity and Skills Form. Disability were evaluated with OxAFQ-C and OxAFQ-P. KINDL forms are used to assess quality of life.