Ponseti yöntemi ile tedavi edilen pev hastalarının dimeglio ve pirani skorlarının, tedavi sonucunu ön görme gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of the power to predict the treatment result of the dimeglio and pirani scores of pev patients treated with the ponseti method
  1. Tez No: 816678
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN TOPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda, idiopatik PEV tanısı konan ve ponseti yöntemiyle tedavi edilen hastaların, Dimeglio ile Pirani skorlarının klinik olarak karşılaştırılmasını yaparak, sonucu öngörebilme gücünü kıyaslamayı amaçladık Gereç ve Yöntem: 2018 ve 2022 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda idiyopatik pev tanısı alan ve ponseti alçılama metoduyla tedavi edilen, nörolojik defisiti olmayan, ilk tedavisini kliniğimizde alan, takiplerinde düzenli gelen hastalar çalışmaya alındı. Hastaların tedavisine ponseti alçısı ve aşilotomi sonrasında, Dennis Brown ortezi ile devam edildi. Tedaviye başlamadan önce ve 1 yıllık takibin sonucunda Dimeglio ve Pirani değerlendirme sistemi kullanıldı. Her iki skorlama sisteminin sonucu öngörebilirliği, radyolojik görüntüleme içermeyen Laaveg-Ponseti fonksiyonel skorlama sistemine göre değerlendirildi. Bulgular: 39 hastanın 58 ayağının sonuçlarını değerlendirdik. 39 hastanın 29'u Erkek,10'u kız hastaydı. 20 hastada tek taraflı,19 hastada bilateral tutulum vardı. Ayakların %89.6'sına (52 ayak) LAA aşilotomi uygunlandı. Sonuç olarak Laaveg-Ponseti fonksiyonel skorlama sistemine göre ponseti yöntemiyle tedavi ettiğimiz 33 ayaktan (%57) mükemmel, 21 ayaktan (%36) iyi ve 4 ayaktan da yetersiz (%7) sonuç alındı. Toplamda 8 hastanın doğum esnasında veya 1 yıllık takip süresinde yandaş hastalıkları bulunmaktaydı (Prematür retinopatisi, sindaktili, umblikal herni vb.) Aşilotomi varlığı dimeglio skorlarında anlamlı değişime yol açarak, F=4,724, p.05. PİRANİ ve DİMEGLİO skorları açısından LAAVEG-PONSETİ kovaryans matriksleri anlamlı farklılık yoktur. Başarı açısından, PİRANİ ve DİMEGLİO skorları LAAVEG-PONSETİ kategorilerini tahmin etme başarısı açısından birbirine benzemektedir. Sonuç: Ponseti metodu, Pes ekinovarus tedavisinde etkili ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Başarılı bir sonuç almak adına, tekniğin aslına bağlı kalınarak alçılama yapılmalıdır. Laaveg-Ponseti skoru ile ele alındığında, Dimeglio ve Pirani skorlarının, sonucu öngörebilme güçleri anlamında benzer sonuçlar alınmaktadır. Aşilotomi, ponseti alçısının sonuçları etkileyen önemli bir parametresidir. Tedavinin 2.aşaması olarak nitelendirebileceğimiz ve nüksü önlemede için kullanılan breysleme aşamasına uyum göstermek çok önemlidir. Bunun için aile mutlaka bilgilendirilmeli ve aileyle müşterek hareket edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: In this study, we aimed to compare the predictive power of the outcome by clinically comparing the Dimeglio and Pirani scores of patients diagnosed with idiopathic pes equinovarus and treated with the ponseti method. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with idiopathic pev in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Department of Orthopedics and Traumatology between 2018 and 2022 and were treated with the ponseti cast method, had no neurological deficits, received their first treatment in our clinic, and followed up regularly were included in the study. After the ponseti cast and achilotomy, the treatment of the patients was continued with Dennis Brown orthosis. Dimeglio and Pirani evaluation system was used before starting the treatment and at the end of the 1-year follow-up. The predictability of both scoring systems was evaluated according to the Laaveg-Ponseti functional scoring system, which is a method that does not involve radiological imaging. Results: We evaluated the results of 58 feet of 39 patients. Of the 39 patients, 29 were male and 10 were female. There was unilateral involvement in 20 patients and bilateral involvement in 19 patients. Achillotomy was performed with local anesthesia in 89.6% of the feet (52 feet). As a result, according to the Laaveg-Ponseti functional scoring system, 33 feet (57%) treated with the Ponseti method had excellent, 21 feet (36%) good results, and 4 feet (7%) unsatisfactory results. In total, 8 patients had concomitant diseases at the time of delivery or during the 1-year follow-up period (retinopathy of prematurity, syndactyly, umbilical hernia, etc.). The presence of achillotomy causes a significant change in dimeglio scores, disrupting the concordance between F=4.724, p.05. There is no significant difference between LAAVEG-PONSETI covariance matrices in terms of PIRANI and DIMEGLIO scores. In terms of success, the PIRANI and DIMEGLIO scores were similar in terms of success in predicting the LAAVEG-PONSETI categories. Conclusion: The Ponseti method is an effective and reproducible method in the treatment of Pes equinovarus. In order to get a successful result, plastering should be done by adhering to the original technique. When considered with the Laaveg-Ponseti score, similar results are obtained in terms of the predictive power of the Dimeglio and Pirani scores. Achilotomy is an important parameter of the Ponseti plaster that affects the results. It is very important to comply with the bracing stage, which we can describe as the second stage of treatment and which is used to prevent recurrence. For this, the family must be informed and act jointly with the family.