Adaptive re-use of historical heritage buildings: assessment of four Hamamönü houses and more emphasis on interiors
Tarihi miras yapılarının yeniden işlevlendirilmesi: Hamamönü'nde dört evin iç mekana ağırlık verilmesi
  1. Tez No: 684925
  2. Yazar: GÜLİSTAN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde değer taşıyan yapıtlar geçmişle günümüzü bağlayan“değerler”yani“kültürel miraslarıdır”. Bir yapı, yapının formu, kent dokusu içindeki yeri kadar iç mekân elemanlarının nasıl şekillendiği, biçimlendiği ve ilişkilendiği hakkında da önemli bilgiler içerir. Ülkemizde yapımları binlerce yıl geriye dayanan tarihi binalar mevcuttur. Türk evleri ve mahalleleri de bunlardan biridir. Ancak miras yapılarının yenilenmesi sırasında iç mekânların tarihi dönem ve kültürel değerler açısından değerlendirilmesi genellikle göz ardı edilmektedir. Bu bakış açısıyla örnek alan olarak Ankara Hamamönü'ndeki yenileme alanı seçildi. Çalışma, Hamamönü mahallesindeki yapıların yeniden işlevlendirilmiş (adeptive re-use) örneklerini ve bu konuda yapılmış çalışmaları karşılaştırmayı hedeflemiştir. Bu kapsam dahilinde Hamamönün'de dışı ve içi yenilenmiş bazı kriterler dikkate alınarak örnekler seçilmeye çalışıldı. Bunlarla beraber eldeki eski eser sınıflandırma belgelerine göre ile bugün ki durumları karşılaştırıldı. Karşılaştırmada iç mekân elemanları ve detayları kriter olarak kullanıldı. Yapılan çalışmadaki örneklerde, belirlenen binaların iç mekânları dikkate alındığında orijinal ruhlarını kısmen yansıttığı, bazılarının ise hiç yansıtmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Today's valuable works are the“values”, namely the“cultural heritage”connecting the past and the present. A building contains important information about its form and its place in the urban fabric as well as about how interior elements are shaped and associated. In our country, there are historical buildings whose construction dates back thousands of years. Turkish houses and neighborhoods are one of them. However, during a renovation of heritage buildings, renovation of the interior of these buildings in terms of a historical period and cultural values are generally ignored. Regarding to this point of view, the restoration area in Hamamönü, Ankara is chosen as a sample area. The study aims to make a comparison between the adapted re-use samples of the buildings in the Hamamönü neighborhood and the studies done on this subject. The buildings which are selected at Hamamönü area within the scope of this study are examined considering interior and exterior renovation criterion. Moreover, they are compared in terms of their conditions according to the previous heritage classification documents and their current conditions. In the comparison, interior elements and their details are used as a criterion. The study indicates that while some buildings partly reflect the authentic spirits of the interior and the determined spaces, some others don't reflect at all.