Kahramanmaraş koşullarında toprağa farklı miktarlarda uygulanan leonardit ve azot dozlarının arpada fizyolojik özellikler üzerine etkileri
The effects of leonardite and nitrogen doses applied to the soil in different quantities on physiological properties in arpada in kahramanmaraş conditions
- Tez No: 684926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş koşullarında, yörede yaygın olarak tercih edilen Akhisar-98 arpa çeşidi kullanılarak farklı miktarlarda leonardit (0, 5, 10 ton/da) ve azot (0, 5, 10, 15 kg/da) uygulaması yapılarak uygulamanın arpada fizyolojik özellikler üzerindeki etkisinin ortaya konulması amacıyla 2018-2019 yetiştirme döneminde yapılmıştır. Deneme, şansa bağlı tam bloklar deneme deseninde, bölünmüş parseller düzenlemesine göre 4 tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Farklı miktarlarda azot ve leonardit uygulaması ekimden hemen önce serpme olarak yapılmış ve ekim esnasında toprağa karışması sağlanmıştır. Denemede, uygulamaların gebecik, çiçeklenme ve tane dolum dönemlerinde yaprak sıcaklığı, net fotosentez hızı, transpirasyon hızı, stoma iletkenliği, Ci/Ca oranı, transpirasyon etkinliği, mezofil iletkenliği, klorofil içeriği ve bitki örtüsü sıcaklığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Leonardit uygulamalarının gebecik ve çiçeklenme döneminde klorofil içeriği ile tane dolum dönemindeki net fotosentez hızı, transpirasyon etkinliği, mezofil iletkenliği ve bitki örtüsü sıcaklığı üzerindeki etkileri önemli olmuş diğer özellikler üzerindeki etkisi ise önemsiz olmuştur. Azot dozlarının incelenen tüm özellikler üzerindeki etkisi her üç dönemde de önemsiz olmuştur. Tane dolum dönemindeki yaprak sıcaklığı yönünden Azot dozuxLeonardit interaksiyon etkisi önemli bulunmuştur. Daha kararlı sonuçlara ve güvenilir önerilere ulaşabilmek için benzer nitelikte çalışmaların devam ettirilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Kahramanmaraş conditions, using Akhisar-98 barley variety, which is widely preferred in the region, and applying different amounts of leonardite (0, 5, 10 ton/da) and nitrogen (0, 5, 10, 15 kg/da) to reveal the effect of the application on the physiological properties of barley. It was made in the 2018-2019 breeding season. The experiment was applied in a randomized whole-block design with 4 replications according to the split-plot arrangement. Different amounts of nitrogen and leonardite were applied as scattering just before planting and mixed with the soil during planting. In the experiment, the effects of applications on leaf temperature, net photosynthesis rate, transpiration rate, stomatal conductivity, Ci/Ca ratio, transpiration efficiency, mesophyll conductivity, chlorophyll content and vegetation temperature were investigated during gestation, flowering and grain filling periods. The effects of leonardite applications on chlorophyll content during gestation and flowering period, net photosynthesis rate during grain filling period, transpiration efficiency, mesophyll conductivity and vegetation temperature were significant, but the effects on other properties were insignificant. The effect of nitrogen doses on all traits studied was insignificant in all three periods. Nitrogen dose x Leonardite interaction effect was found to be significant in terms of leaf temperature in the grain filling period. It has been concluded that similar studies need to be continued in order to reach more stable results and reliable recommendations.