Aile hekimlerinin vertigo ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of family physicians about vertigo
  1. Tez No: 684927
  2. Yazar: ESRA SAÇMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER, UZMAN SEVİNÇ BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda hekimlerin vertigo ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları ile bunlara etki eden faktörleri araştırıp, literatürdeki konuyla ilgili boşluğu doldurarak eksikliklerin giderilmesi amaçlandı. Ayrıca anketteki bilgi sorularının cevapları ve katılımcıların bireysel sonuçlarının internet ortamında paylaşılması ile vertigo hakkında farkındalık oluşturulması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız analitik, kesitsel bir çalışma olup; 01.11.2020 – 31.05.2021 tarihleri arasında Ankara'da görev yapmakta olan aile hekimliği uzmanları, aile hekimliği uzmanlığı (AHU) asistanları ve sözleşmeli aile hekimliği uzmanlığı (SAHU) asistanlarından oluşan toplam 136 hekim dahil edildi. Katılımcılara, genel ve mesleki demografik özellikleri formu ile vertigo ile ilgili bilgi, tutum ve davranış düzeyini belirlemeye yönelik bu konuda yapılan literatür taraması sonrası hastanemiz Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Kliniği'nin desteği ile hazırlanan toplam 35 sorudan oluşan bir anket internet ortamı desteği alınarak uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to eliminate the deficiencies by investigating the knowledge, attitudes and behaviors of physicians about vertigo and the factors affecting them and filling the gap in the literature on the subject. Besides, it was aimed to raise awareness about vertigo by sharing the questionnaire answers and the individual results of the participants on the internet. Material and Method: Our study is an analytical and cross-sectional study, and a total of 136 physicians, consisting of family medicine specialists, family medicine specialist residents and contracted family medicine specialist residents, working in Ankara between 01.11.2020 and 31.07.2021 were included in our study. A questionnaire consisting of 35 questions prepared with the support of the Otorhinolaryngology Clinic of our hospital, after the literature review to determine the level of knowledge, attitude and behavior about vertigo with the help of general and occupational demographic characteristics form, was applied with the support of the internet environment. Statistical analyzes were performed with the help of SPSS Version 17.0 software.