Determinants of asset swap spread for Turkish banks
Türk bankaları için varlık takası marjını belirleyen etkenler
  1. Tez No: 684933
  2. Yazar: BURAK PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Swap ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi enstrümanların finansal değeri, bir dayanak varlık referans alınarak oluşturulmaktadır. Bu tez çalışmasında üç Türk bankasının ihraç ettiği eurobondlara ait varlık takası marjını (VTM) etkileyen faktörler, örneğin firma değerindeki, firma oynaklığındaki ve faiz oranlarındaki değişimler GARCH modeli uygulanarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda her üç Türk bankası için firma oynaklığı ve gecikmeli VTM ile VTM arasında pozitif korelasyon bulunduğu tespit edilirken firma değerindeki ve faiz oranlarındaki değişimlerin VTM'yi etkilemesi konusunda sadece iki Türk bankası için anlamlı sonuçların ortaya çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Derivative instruments such as swaps, futures, forwards and options, etc. are financial instruments. The value of a derivative instrument ensues from an underlying asset. This thesis focuses on the determinants of the asset swap (ASW) spread of three Turkish banks and examines the factors affecting it. Specifically, a GARCH model is applied to analyze the relationships between firms' value, firms' volatility, interest rate level changes and their ASW spreads. The study concludes that each of the three Turkish banks has a positive correlation with firms' volatility and lag of the ASW spread while two of them have significant results for the relationship between firms' value, interest rate level changes, and ASW spread.