Serum c-reaktif protein (CRP) / Albumin oranının COVID-19'un prognozu ile ilişkisi
  1. Tez No: 684945
  2. Yazar: KÜBRA ECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKÇALI DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüs 2 (SARS-CoV-2), Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından Dünya'ya yayılarak Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) ismi ile adlandırılan pandemiye neden olmuştur. Şiddetli ve kritik düzeydeki COVID-19 hastalarının tedavisi zor, mortalite oranları yüksektir. Şiddetli hastalık açısından yüksek riskli olan hastaların erken belirlenmesi ile tedavi şansı artabilir. Hastalık şiddetini ve prognozu tahmin eden laboratuvar parametreleri kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı COVID-19 hastalarında serum C-reaktif protein (CRP) /albümin oranının (CAO) prognoz ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, 1 Mart 2020-31 Mart 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dışkapı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Hastanesi'ne başvuran ve Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde olası veya kesin COVID-19 tanısı ile yatırılanhastalar dahil edildi. Hastalara ait veriler hastane kayıt sisteminden retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan 444 hasta, şiddetli hastalığı olanlar (n:141) ve şiddetli hastalığı olmayanlar (n:303) olarak ikiye ayrıldı. Grupların CAO'ları karşılaştırıldı. İki grupta da CAO'nun, demografik, klinik, laboratuvar bulguları ile korelasyonu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) spread to the world after its emergence in Wuhan, China, causing a pandemic called Coronavirus disease 2019 (COVID-19). Severe and critically ill COVID-19 patients are difficult to treat and have high mortality rates. Early detection of patients at high risk for severe disease may increase the chance of treatment. Laboratory parameters that predict disease severity and prognosis are critical. The aim of this study is to evaluate the relationship between serum C-reactive protein (CRP) / albumin ratio (CAR) and prognosis in COVID-19 patients. MATERIAL AND METHOD: Patients who applied to Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Health Application and Research Center from 1 March 2020 to 31 March 2021 and hospitalized in Pulmonology Clinic with the a probable or definite diagnosis of COVID-19 were included in the study. The data of the patients were analyzed retrospectively from the hospital registry system. 444 patients included in the study were divided into patients with severe disease (n: 141) and without severe disease (n: 303). The CARs of the groups were compared. The correlation of CAR with demographic, clinical and laboratory findings was evaluated in both groups.