Farklı tipte galvaniz kaplanmış çelik donatıların beton içerisindeki korozyon performanslarının araştırılması
Investigation of corrosion performance of different types of galvanized steel reinforcement in concrete
- Tez No: 684990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET RAİF BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında farklı tiplerde galvaniz ile kaplanmış donatıların normal ve uçucu küllü betonların içerisindeki korozyon performansları araştırılmıştır. Betonlar donatılı ve donatısız olmak üzere iki farklı şekilde üretilmiştir. Üretilen numuneler standart kür ortamında 28 gün boyunca küre uğratılmış ve sonrasında ilgili deneyler yapılmıştır. Kür süresi tamamlanmış donatılı numuneler üzerinde hızlandırılmış korozyon deneyleri yapılmıştır. Hızlandırılmış korozyon deneylerinden sonra donatılar betonların içerisinden çıkartılmış ve gerçek ağırlık kayıpları belirlenmiştir. Daha sonra bu donatıların akma ve çekme dayanımları çekme deneyleri ile belirlenmiştir. Bu deneylerden sonra hangi tip galvaniz kaplamanın donatı korozyonu için daha iyi olduğu belirlenmiştir. Donatısız beton numunelerinin fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerini belirlemek için ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı, yarmada-çekme dayanımı, hızlı klorür geçirimliliği, elektriksel özdirenç, görünen porozite ve su emme deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak donatıların galvaniz kaplanması ile birlikte korozyona karşı dayanıklılığın arttığı görülmüştür. Ayrıca uçucu küllü betonların içerisindeki donatıların daha az seviyede korozyona uğradığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the corrosion performance of different types of galvanized reinforcements embedded in normal and fly ash concrete was investigated. Concretes were produced in two different ways, with and without reinforcement. Produced specimens were cured in standard curing environment for 28 days and then related experiments were carried out. Accelerated corrosion tests were carried out on the reinforced specimens whose curing period was completed. After the accelerated corrosion tests, the reinforcements were removed from the concrete and the actual weight losses were determined. Then, the yield and tensile strengths of these reinforcements were determined by tensile tests. After these experiments, it was determined which type of galvanized coating is better for reinforcement corrosion. Ultrasonic pulse velocity, compressive strength, splitting and tensile strength, rapid chloride permeability, electrical resistivity, apparent porosity and water absorption tests were carried out to determine the physical, mechanical and durability properties of unreinforced concrete specimens. As a result, it was observed that the resistance to corrosion increased with the galvanization of the reinforcements. In addition, it was concluded that the reinforcements in the fly ash concretes were less corroded.