Engelli bireylerin müşteri memnuniyeti ve destinasyon sadakatlerine etki eden pazarlama faktörlerinin incelenmesi üzerine bir çalışma
A study on analysis of marketing factors affecting disabled individuals' customer satisfaction and destination loyalty
- Tez No: 685019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUTLU AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'deki çeşitli destinasyonlarda hizmet işletmelerinin uygulamakta oldukları pazarlama karması değişkenlerinin engelli müşterilerin memnuniyetleri ve destinasyona olan sadakatleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmamızın hedef evrenini, araştırmacının imkânları ve kısıtları çerçevesinde Trabzon ili ve yakın ilçelerinde, çeşitli türde ve farklı düzeylerde engelleri olan yetişkin 154 birey oluşturmaktadır. Geliştirilen araştırma modeli ile pazarlama bileşenleri (5 değişken), müşteri memnuniyeti ve destinasyon sadakati değişkenleri arasındaki ilişki ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışma yapılırken toplanan verilerin analizi noktasında istatistik paket programları olan SPSS ve AMOS programlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of marketing mix variables applied by service businesses in various destinations in Turkey on the satisfaction of disabled customers and their loyalty to the destination. The target population of the research, within the framework of the researcher's possibilities and constraints, consists of 154 adult individuals with various types and different levels of disability in Trabzon and its nearby districts. With the developed research model, the relationship between marketing components (5 variables), customer satisfaction and destination loyalty variables was tried to be measured. SPSS and AMOS programs, which are statistical package programs, were used for the analysis of the data collected during the study.