The European Union and Turkey: Contestation of Eastern Mediterranean resources and clash over sovereignty rights
Avrupa Birliği ve Türkiye: Doğu Akdeniz'e ilişkin çekişme ve egemenlik haklarının çakışması
- Tez No: 685018
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğu Akdeniz yeni keşfedilen hidrokarbon rezervleri sayesinde devletlerin odak noktası haline gelmiştir. Keşiflerin başlangıcında, bulunan rezervlerin bölgesel bir barış ortamına katkı sunma potansiyeli değerlendirilmekteydi. Ancak, rezervler bölgede Kıbrıs sorunu gibi tarihsel anlaşmazlıkları gün yüzüne çıkarmıştır. Bölgedeki potansiyel doğal gaz kaynaklarını bulabilmek için gerçekleştirilen sondaj faaliyetleri, deniz yetki alanlarındaki sınırlandırmanın muğlaklığı nedeniyle ülkeler arasında tansiyonun yükselmesine sebep olmuştur. Avrupa Birliği ve Türkiye, enerji kaynaklarını çeşitlendirme arayışında oldukları için bölgede ortaya çıkan çatışmanın ana taraflarıdır. Tez, Doğu Akdeniz'de keşfedilen hidrokarbon rezervlerinin ve bu rezervlere ulaşmak için gerçekleştirilen sondaj faaliyetlerinin Kıbrıs sorunu ve deniz yetki alanlarındaki çatışma dolayısıyla, AB- Türkiye ilişkilerini olumsuz etkilediğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean has become the important focus for the states due to its newly found hydrocarbon reserves. At the beginning of discoveries, it was thought that these reserves could contribute to promoting peace in the region. However, these reserves increased the tensions among littoral states and heated old disputes such as the Cyprus issue. The drilling activities aim to discover potential hydrocarbon reserves in the region induced tension because of the uncertainty and ongoing disagreement regarding the maritime jurisdiction in the Eastern Mediterranean. The European Union and Turkey are the main sides of the conflict that arose in the region since both sides seek to diversify their energy resources. This thesis claims that the hydrocarbon reserves and drilling activities in the Eastern Mediterranean have adverse effect on the EU-Turkey relations because of the Cyprus issue and contestation over the maritime zones in the region.