Gender provisions in peace agreements and gender equality in post-agreement settings: Cases of the Philippines and Colombia
Barış antlaşmalarındaki toplumsal cinsiyet ile ilgili kanuni hükümler ve antlaşma sonrası toplumsal cinsiyet eşitliği: Filipinler ve Kolombiya örnekleri
  1. Tez No: 685024
  2. Yazar: AYÇA KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, barış antlaşmalarındaki toplumsal cinsiyet hükümleri ile antlaşma sonrası toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişkiyi irdelemiştir ve daha önce yeterince araştırılmayan bu konu ele alınmıştır. Mevcut araştırma, çatışmadan etkilenen ülkelerdeki antlaşma sonrası durumlarda toplumsal cinsiyetle ilgili hükümlerin barış antlaşmalarına dahil edilmesinin toplumsal cinsiyet eşitliği ile herhangi bir ilişkisi olup olmadığını inceleyerek literatürdeki bu boşluğu doldurmaya çalışmıştır. Çatışma sonrası ülkelerin iki örneği, Kolombiya ve Filipinler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Kolombiya ve Filipinler barış antlaşmaları metinsel analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra, bu ülkelerin antlaşma sonrası dönemde cinsiyet eşitliği yine bu ülkelerin siyasi, sosyal ve ekonomik meselelerini anlamlandırmak için kullanılan çeşitli göstergeler ile ölçülmüştür. Bu çalışmada kullanılan veriler, barış antlaşmalarında toplumsal cinsiyet hükümlerinin önemini gösterirken, antlaşma sonrası toplumsal cinsiyet eşitliğinin tamamen barış antlaşmasının içeriğine bağlı olmadığını da ortaya koymuştur. Ancak bu çalışmanın bulguları antlaşmalar ile antlaşma sonrası topliumsal cinsiyet eşitliğini etkileyen farklı faktölerin varlığını da göstermiştir.Bunlar; hükümlerin özgüllüğü ve uygulanabilirliği, uygulamayla ilgili sorunlar ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamanın karmaşıklığı şeklinde sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinized the relationship between the gender provisions in peace agreements and post-agreement gender equality. This possible relationship was under-investigated before. In this vein, the current research filled the lacuna in the literature by examining whether including gender-related provisions in peace agreements has any relationship with gender equality in issues of the post-agreement situations in conflict-affected countries. The two cases of post-conflict countries, Colombia and the Philippines, were comparatively analyzed. The Colombian and the Philippines peace agreements were analyzed using the textual analysis method. Gender equality in the post-agreement period of these countries was measured by using several indicators for political, social, and economic issues. While showing the importance of gender provisions in the peace agreements, the data employed in this study also found out that post-agreement gender equality does not entirely depend on the content of the peace agreement. However, findings revealed other factors such as specificity and applicability of the provisions, implementation related-problems, complexity of achieving gender equality that influence the relationship between the peace agreements and post-agreement gender equality.