Examining the predictors of psychological wellbeing among not in employment, education or training university graduates
Ne eğitimde ne de istihdamda yer alan üniversite mezunu bireylerin iyi oluşlarını yordayan değişkenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 685028
  2. Yazar: BÜNYAMİN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR, PROF. DR. OYA YERİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada kişisel kaynakların (benlik saygısı, öz yetkinlik ve iş umudu), sosyal kaynakların (genel, aileden, arkadaştan ve özel birinden gelen sosyal destek) ve iş kaynaklarının (işe bağlılık, işsizliğin içe ve dışa atıfı ve iş arama motivasyonu) üniversite mezunu NEİY bireylerin psikolojik iyi oluşlarıyla doğrudan ve dolaylı ilişkileri incelenmiştir. Bu kapsamda önerilen birinci model (genel sosyal destekle) ve önerilen ikinci model (arkadaştan gelen sosyal destek, aileden gelen sosyal destek ve özel birinden gelen sosyal destek) test edilmiştir. Çevirimiçi anket formu aracılığıyla 305 NEİY bireyden veri elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak bir demografik form, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Genel Öz Yetkinlik Ölçeği, İş Umudu Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, İşe Bağlılık Ölçeği, İşsizliği Atfetme Stili Ölçeği ve İş Arama Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Yol analizleri sonuçları istatistiksel olarak anlamlı ve anlamlı olmayan doğrudan ve dolaylı ilişkileri ortaya koymuştur. Özellikle, üniversite mezunu NEİY bireylerin psikolojik iyi oluşlarıyla benlik saygısı, iş umudu ve arkadaştan gelen sosyal destek doğrudan; benlik saygısı, öz yetkinlik, işe bağlılık, genel sosyal destek, iş arama motivasyonu ise dolaylı olarak ilişkili bulunmuştur. Ancak psikolojik iyi oluşla işsizliğin içe ve dışa atıfı, aileden gelen sosyal destek ve özel birinden gelen sosyal destek arasında istatistiksel olarak herhangi anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bulgular mevcut alanyazın ışığında tartışılmış, ve gelecekteki müdahale programları ile araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the direct and indirect relationships between personal resources (i.e., self-esteem, self-efficacy and employment hope), social resources (i.e., social support as a whole, social support from friends, social support from family, social support from significant others) and work resources (i.e., work-involvement, external attribution unemployment, internal attribution of unemployment) with psychological wellbeing of not in employment, education ot training university graduates. In that regard, Hypothesized Model-1 (with overall social support) and Hypothesized Model-2 (with social support from friends, social support from family, social support from significant others) were tested. An online survey provided quantitative data from 305 NEET participants. The demographic form, Flourishing Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, General Self-Efficacy Scale, Employment Hope Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Work Involvement Scale, Attribution of Unemployment Scale and Job Search Motivation Scale were used as data collection instruments. Path analyses results indicated a direct significant relationship between self-esteem, employment hope, social support from family and psychological wellbeing. In addition, self-esteem, self-efficacy, work involvement, overall social support, job search motivation were indirectly related to psychological wellbeing among NEETs. However, there was no statistically significant relationship between attributions of unemployment, social support from family and significant others, and psychological wellbeing. These findings were discussed in light of the extant literature, and suggestions were identified for future research and intervention programs.