İdiopatik Karpal Tunel Sendromu'nda ultrasonografi bulguları
Ultrasonography findings in idiopathic Carpal Tunnel Syndrome
  1. Tez No: 685039
  2. Yazar: MERTER KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA ÖZSUNAR DAYANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Abstract Purpose: To determine electrophysiological and ultrasonographic features of the carpal tunnel during flexion and extension of the wrist. Methods: This study included 35 right-handed healthy volunteers, of whom 24 were females and 11 males. The mean age of females and males were 37,5 ± 2.4 and 42 ± 1,9 years respectively. All subjects gave oral informed consent. Anterio-posterior and medio-laterally diameters of the carpal tunnel were measured on ultrasonography during flexion and extension of the wrist. Electrophysiological features of the median nerve sensorimotor conduction in the first digit of the right hand were determined during flexion and extension of the hand. Data from ultrasonographic and electrophysiological measurements were analyzed with SPSS 10.0 package program and the data were compared with ANOVA and Tukey tests. Results: There was a decrease in median n.
Özet (Çeviri)
özet Amaç: Bileğin fleksiyon ve ekstansiyonu sırasında karpal tünelin elektrofizyolojik ve ultrasonografik özelliklerini belirlemek. Yöntemler: Bu çalışmaya 24'ü kadın ve 11'i erkek olmak üzere 35 sağ elini kullanan sağlıklı gönüllü dahil edildi. Kadınların ve erkeklerin yaş ortalamaları sırasıyla 37,5 ± 2,4 ve 42 ± 1,9 yıl idi. Tüm denekler sözlü bilgilendirilmiş onam verdi. El bileğinin fleksiyon ve ekstansiyonu sırasında ultrasonografide karpal tünelin ön-arka ve orta-yan çapları ölçüldü. Sağ elin birinci parmağındaki median sinir sensorimotor iletiminin elektrofizyolojik özellikleri elin fleksiyon ve ekstansiyonu sırasında belirlendi. Ultrasonografik ve elektrofizyolojik ölçümlerden elde edilen veriler SPSS 10.0 paket programı ile analiz edildi ve veriler ANOVA ve Tukey testleri ile karşılaştırıldı. Sonuçlar: Medyan n'de azalma oldu.