COVID-19 stres ölçekleri'nin (COVID-19 stress scales) Türkçe geçerlilik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of COVID-19 stress scales (COVID-19 stress scales)
- Tez No: 685046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada“COVID-19 Stres Ölçekleri”nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, COVID-19 Stres Ölçekleri'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğini test etmek amacı ile metodolojik bir araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi bünyesinde, 841 katılımcı ile Aralık 2020 - Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırma verileri;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“COVID-19 Stres Ölçekleri”ve“Altın Standart Ölçekler”olmak üzere üç bölümden oluşan veri toplama formu yolu ile toplanmıştır. Veriler online anket formu ile toplanmıştır. Ölçeğin, geçerliğinin değerlendirilmesinde,“dil”,“kapsam”,“görünüş”ve“yapı”geçerliği analizleri kullanılmıştır. COVID-19 Stres Ölçekleri'nin geçerlilik analizleri için LISREL 8.8 paket programı kullanılmıştır. Veri setinin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov Testi ile değerlendirilmiştir. Ölçeğin Türkçe geçerliği değerlendirilirken polikorik korelasyona dayanan doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Parametre tahmin yöntemi olarak ağırlıklandırılmamış en küçük kareler tahmin yöntemi kullanılmıştır. Ölçeğin test-tekrar test güvenirliğinin değerlendirilmesi için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to establish the Turkish validity and reliability of the“COVID-19 Stress Scales”. Materials and Methods: This study was conducted as a methodological research to test the Turkish validity and reliability of the COVID-19 Stress Scales. The research was carried out between December 2020 and January 2021 with 841 participants at the Faculty of Health Sciences, Gülhane Nursing Faculty. Research data; It was collected through a data collection form consisting of three parts:“Descriptive Information Form”,“COVID-19 Stress Scales”and“Golden Standard Scales”. Data were collected with an online questionnaire.“Language”,“scope”,“appearance”and“construct”validity analyzes were used to evaluate the validity of the scale. LISREL 8.8 package program was used for validity analysis of COVID-19 Stress Scales. The suitability of the data set to the normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov Test. While evaluating the Turkish validity of the scale, confirmatory factor analysis (CFA) based on polychoric correlation was performed. Unweighted least squares estimation method was used as parameter estimation method. Spearman correlation analysis was performed to evaluate the test-retest reliability of the scale.