Pandemi döneminde depresyon, anksiyete ve stresin duygusal yeme ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between depression, anxiety, stress and emotional eating during pandemic period
  1. Tez No: 751713
  2. Yazar: İREM BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yemek yemek, sadece fizyolojik değil psikolojik boyutu da olan bir davranıştır. Bireylerin stresli, gergin, üzgün, kaygılı veya canı sıkıldığında yemek yemesi“duygusal yeme”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı da Covid-19 pandemisi sürecinde bireylerde ortaya çıkan depresyon, anksiyete ve stresin duygusal yeme davranışı ile ilişkisinin yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi gibi çeşitli değişkenler bakımından incelenmesidir. Araştırmada, verileri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ) ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler 16-57 yaş aralığındaki 410 katılımcıya internet üzerinden uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; depresyon, anksiyete, stres ile duygusal yeme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği'nin alt boyutu olan stres puanlarının ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği'nin toplam puanlarının kadınlarda, erkeklere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Eating is a behavior that has not only physiological but also psychological dimensions. Eating when individuals are stressed, nervous, sad, anxious or bored is defined as“emotional eating”. The aim of this study is to examine the relationship between depression, anxiety and stress and emotional eating behavior that occur in individuals during the Covid-19 pandemic in terms of various variables such as age, gender, body mass index. In the study, Demographic Information Form, Depression Anxiety Stress Scale (DASS) and Turkish Emotional Eating Scale were used to collect data. The scales were applied to 410 participants between the ages of 16-57 over the internet. According to the findings obtained; A significant relationship was found between depression, anxiety, stress and emotional eating. In addition, it was observed that the stress scores, which are the sub-dimensions of the Depression Anxiety Stress Scale, and the total scores of the Turkish Emotional Eating Scale were higher in women than in men.