Türk dış politikasında Suriye krizi söylemi: Değişim ve devamlılık
Discourse of The Syrian crisis in Turkish foreign policy: Changes and continuity
  1. Tez No: 685050
  2. Yazar: AYTEN ELKATMIŞ MERMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Suriye krizi, 2011 yılından itibaren Türk dış politikasını temelden etkileyen ana gündem meselelerinden birisi olmuştur. Suriye konusunda Türk dış politikası eğilimi hem Türkiye'nin hem de bölgesel ve küresel güvenliğin şekillenmesinde ana değişkenlerden birisidir. Dolayısıyla araştırmanın amacı Türk dış politikası söylemlerinde Suriye krizi hususundaki değişim ve devamlılığı ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışma,“2011-2019 yılları arasında görevdeki T.C. cumhurbaşkanlarının konuşmalarında, Suriye krizine yönelik Türk dış ve güvenlik politikası kapsamındaki değişim ve süreklilik unsurları nasıl evrilmiştir?”sorusunu araştırmıştır. Çalışmada yöntem olarak içerik analizi kullanılmış olup 2011-2019 yılları arasındaki T.C. Cumhurbaşkanlarının Suriye krizine yönelik konuşmaları incelenmiştir. Böylece, Türk dış politikasında var olan devamlılık ve değişimler ortaya konularak devam eden krizde Türk dış politikasının eğilimlerine dair açıklamalar ortaya konmuştur. Bu kapsamda cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yer alan 2.211 konuşma alınıp bunlar içerisinde çalışmanın araştırma sorusuna katkı sunacak olan 1.409 konuşma filtrelenerek araştırmaya dahil edilmiştir. Bu konuşmalar Suriyeli göçmenler hakkında yapılan açıklamalar, Suriye Hükümetine ve politikalarına yönelik açıklamalar, krizin çözülmesi için yürütülen uluslararası işbirliği çalışmalarına dair açıklamalar ve Türkiye'ye yönelik güvenlik tehditleri ve terörizmle mücadele kapsamında yapılan açıklamalar olarak dört başlık altında değerlendirilmiştir. Bulgular, Türk dış politikası söylemlerinde Suriye krizi hususundaki değişim ve devamlılığı ortaya koymaya odaklanmıştır. Çalışmanın bulguları sonucunda, bu tez cumhurbaşkanlarının konuşmalarında uluslararası işbirliğine ve Suriye Hükümetine yönelik konuşmalarda göreceli olarak daha istikrarlı olunduğu görülürken, Suriyeli göçmenler, Türkiye'nin güvenliği ve terörle mücadele hususlarında göreceli olarak bir değişim olduğunu savunmaktadır. Çalışma Türkiye'nin Suriye meselesine yönelik yürüttüğü dış ve güvenlik politikasında genel bir eğilimi ortaya koyarak literatüre katkı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The Syrian crisis has been one of the main agenda issues that fundamentally affected Turkish foreign policy since 2011. The tendency of Turkish foreign policy on Syria is one of the main variables in shaping both Turkey's and regional and global security. Therefore, the aim of the research is to reveal the change and continuity regarding the Syrian crisis in Turkish foreign policy discourses. In this context, this study explores“How have the elements of change and continuity evolved in Turkish foreign and security policy regarding the Syrian crisis in the discourses of presidents-in-office during the years 2011 and 2019?”Content analysis was used as a method in the study, and between 2011-2019 years Republic of Turkey the discourses of the Presidents on the Syrian crisis were examined. Thus, by putting forth the existing continuity and changes in Turkish foreign policy, explanations about the tendencies of Turkish foreign policy in the ongoing crisis are presented. In this context, 2,211 discourses on the official website of the presidency were examined. Among these 1,409 discourses that would contribute to the research question of the study were filtered and included in the research. These discourses were evaluated under four headings as statements about Syrian refugees, statements about the Syrian regime and its policies, statements about international cooperation on resolving the crisis, and statements made within the scope of security threats against Turkey and the fight against terrorism. The findings focused on revealing the change and continuity regarding the Syrian crisis in Turkish foreign policy discourses. As a result of the findings of the study, this thesis argues, in the discourses of the presidents, while there has been a relative stability according to the international cooperation and the policies of the Syrian regime, a relative amount of change seems to exist regarding the Syrian migrants, Turkey's security and fight against terrorism. The study aims to contribute to the literature by presenting a general tendency in Turkey's foreign and security policy discourses towards the Syrian crisis.