Medikal görüntüleme ve radon dönüşümü
Medical imaging and radon transform
  1. Tez No: 685067
  2. Yazar: HAZALCAN İBRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Medikal görüntülemede tanı ve tedavi amaçlı X-ray ışını, bilgisayarlı tomografi, ultrason, manyetik rezonans görüntüleme gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kaliteli bir görüntünün yeniden oluşturulmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tezde, öncelikle X-ray ışını davranışı hakkında temel bilgiler verilip Beer yasası ile ilişkisi matematiksel olarak ifade edilmiştir. Daha sonra Radon dönüşümünün tanımına ve temel özelliklerine değinilip bazı Radon dönüşümü hesaplamalarına yönelik çalışmalar yapılmıştır. İlerleyen bölümlerde görüntüyü yeniden oluşturmadaki yöntemlerden biri olan Geri projeksiyon yönteminin tanımına ve özelliklerine değinildikten sonra, bu süreçte gürültü gibi istenmeyen etkileri ortadan kaldırmak amacıyla filtreleme teknikleri ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
X-ray, Computed Tomography, Ultrasound and Magnetic Resonance Imaging are some of the methods used in medical imaging for disease diagnosis and treatment planning. These methods play on important role in reconstructing a high-quality image. In this thesis, first of all, some basic information about X-ray behavior is presented, followed by a mathematical expression of the relationship with Beer' s law. Then, the definition and basic properties of the Radon transform are mentioned, followed by some research into Radon transform calculations. In the followwing sections, the definition and features of the Back projection method, which is one of the methods of reconstructing the image, will be mentioned, and filtering tecniques will be expressed in order to eliminate undesirable effects such as noise in this process.