Küresel üretim zincirlerinde tekstil atölyeleri: İstanbul-Okmeydanı semtinde bir alan araştırması
Textile workshops in global production chains: A field research in Istanbul-Okmeydanı neighborhood
  1. Tez No: 685076
  2. Yazar: EMİNE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tekstil sektörü tüm dünya için önemli sektörlerden biridir. Ham madde kaynağına sahip olma avantajı ise Türkiye'yi tekstil sektöründe öncü ülkelerden birisi haline getirmektedir. Şüphesiz ki tekstil sektörünün ayakta durmasını sağlayan en önemli yönlerden birisi de sektördeki emek gücüdür. Küreselleşmenin üretim sürecinde meydana getirdiği değişimler, tekstil sektöründe kendini çokça göstermektedir. Emeğin ucuz bölgelere kayması, üretimin fason üretime dönüşmesi, kayıt dışı istihdam gibi olgular küreselleşmenin önemli sonuçlarındandır ve çalışanlar düzeyinde de yansımasını bulmaktadır. Üretimin değişen nitelikleri, istihdam yapısında meydana gelen değişimler ve tüm bu süreçlerin çalışanlar üzerinde meydana getirdiği etkiler bu araştırmaya konu olmuştur.“Küresel Üretim Zincirlerinde Tekstil Atölyeleri: İstanbul-Okmeydanı Semtinde Bir Alan Araştırması”isimli tez çalışması İstanbul ilinde bulunan Okmeydanı semtindeki tekstil atölyeleri ve bu atölyelerde çalışanları ele almaktadır. Okmeydanı semtindeki tekstil atölyelerinin uluslararası ticarete nasıl eklemlendiği, atölyelerin işleyişleri ve bu esnada emeğin görünmeyen niteliği araştırmada ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Sektörde üretim ilişkilerinin çalışma hayatındaki izdüşümü ve emek gücüne etkisi bizatihi sektörde çalışan işçi-işveren boyutunu ve onların deneyimlerini görünür kılmak, çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma tekniği uygulanmış; yüz yüze yapılan görüşmeler ve gözlemler tekstil atölyelerinde çalışan yerli ve yabancı işçilerin çalışma koşulları ve çalışma ortamlarının araştırılmasına da ışık tutmuştur. Çalışmaya önemli bir veri sağlamak adına, tekstil atölyesinde bizzat işçi olarak çalışılarak katılımcı gözlem tekniği de uygulanmıştır. Tekstil atölyesinde işçi olarak çalışarak, tekstil atölyelerindeki çalışma koşullarına hem işçilerin gözünden bakma hem de işveren deneyimlerini yakından görme açısından önemli bir kaynak oluşturarak tez çalışmasına büyük bir katkı sağlamıştır. Tekstil atölyelerinde elde edilen veriler neticesinde birçok tespit ortaya çıkarılmıştır. Bu tespitlerden kısaca bahsedilecek olursa, tekstil atölyelerinde çalışan işçilerin geneli sigortasız çalışmaktadır. Atölyelerin geneli kayıt dışıdır. Aile atölyeleri çoğunluktadır ve aile bağları baskındır. Okmeydanı semtinin tekstil atölyeleri kırdan kente gerçekleşen göç olgusuna dayalı şekillenmiştir. Göç ve göçe dayalı hemşehrilik ilişkileri halen devam etmektedir. Tekstile yönelik Doğu bölgesine yapılan teşvikler kentten kıra doğru bir göç eğiliminin olduğu tespitini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile industry is one of the important industries for the whole world. The advantage of having a source of raw materials makes Turkey one of the leading countries in the textile industry. Undoubtedly, one of the most important aspects that enables the textile industry to survive is the labor force in the industry. Especially the changes brought about by globalization in the production process show itself in the textile sector. Factors such as the shift of labor to cheap regions, the transformation of production into contract manufacturing, unregistered employment are among the important results of globalization and are reflected in the level of employees. The changing qualities of production, the changes in the employment structure and the effects of all these processes on the employees have been the subject of this research. The thesis titled“Textile Workshops in Global Production Chains: A Field Study in Istanbul-Okmeydanı District”deals with the textile workshops in the Okmeydanı district of Istanbul and the workers in these workshops. In this research, it has been tried to reveal how the textile workshops in Okmeydanı district are articulated to international trade, the functioning of the workshops and the invisible quality of labor in the meantime. The projection of the relations of production in the sector in the working life and the effect on the labor power, making the worker- employer dimension and their experiences visible in the sector constitute the main objective of the study. Qualitative research technique was applied in the study; Face- to-face interviews and observations also shed light on the study of the working conditions and working environments of domestic and foreign workers working in textile workshops. In order to provide important data for the study, participant observation technique was also applied by working as a worker in the textile workshop. Working as a worker in a textile workshop, he made a great contribution to the thesis by creating an important resource in terms of both looking at the working conditions in the textile workshops from the eyes of the workers and seeing the employers' experiences closely. As a result of the data obtained in the textile workshops, many findings were revealed. If these determinations are briefly mentioned, most of the workers working in textile workshops work without insurance. All workshops are unregistered. Family workshops are in the majority and family ties are dominant. The textile workshops of the Okmeydanı district have been shaped based on the phenomenon of migration from rural to urban. Citizenship relations based on immigration and immigration still continue. Incentives for textiles to the Eastern region revealed that there is a migration trend from the city to the countryside.