Muz lifinden tekstil ürünlerinin eldesi ve sürdürülebilir moda içerisinde tasarıma uygulanması
Textile products obtaining from banana fiber and application to design in sustainable fashion
  1. Tez No: 685100
  2. Yazar: BİRSEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Küreselleşmeyle başlayan dünya nüfusundaki artış, aşırı tüketime sebep olmuştur. Doğal kaynakların yetersiz kalması, kimyasal kaynakların fazla kullanımı, tüketim çılgınlığı içerisinde insan sağlığına ve çevreye zarar vermiştir. Bu problemlerin önüne geçilmesi amacıyla, tekstil alanında doğal kaynakların tüketilmesine dikkat çekilerek sürdürülebilir moda kavramı ortaya çıkmıştır. Kumaşın ana yapısı için kullanılan doğal liflerin bu süreçte önemi artmıştır. En önemli doğal liflerden biri olan muz lifi, yapısal özellikleri itibariyle kumaş üretimi, dekorasyon, hediyelik eşya vb. için verimli bir kaynak olmaktadır. Fiziksel, kimyasal ve biyoekstraksiyon yöntemleriyle muz bitkisinden muz lifleri çıkartılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte icat edilen makinelerin yardımıyla muz liflerinin elde edilmesi kolaylıkla yapılabilmektedir. Mukavemet, doğada bozunabilirlik, suyu absorbe etme ve salma, uzunluk gibi özellikler muz lifi kullanımını ön plana çıkartmaktadır. Ülkemizde muz yetiştiriciliğinin olduğu bölgelerde muz liflerinin çıkarılma yöntemlerinin yapılabilirliğine ve muz lifinin tekstil sektöründe yenilikler getirerek sürdürülebilir moda kapsamında yeni bir kumaşın ortaya çıkarılabileceği gösterilmiştir. Organik kumaşlarla muz liflerinin bir arada kullanılması tekstil ürünlerinin üretiminde veya yeniden tasarlanmasında muz liflerinin entegre edilmesi, sürdürülebilirlik anlayışının gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu yöntemle doğal, çevre dostu, sağlıklı ve geri dönüştürülebilir ürünlerin yapılabilir olduğu örneklerle çalışma içerisinde yer verilmiştir. Muz liflerinin tanınması ve kumaş olarak tasarım içerisinde uygulanabilmesi, hızla değişen ve gelişen moda sektörünün sürdürülebilir modaya evrilmesi, insan sağlığını önemseyen ürünler ortaya çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmada muz lifinin elde edilmesi sürdürülebilir moda kapsamında önemi ve uygulanabilirliği incelenmiştir. Muz lifi kullanılan organik kumaşlarla giyilebilir ve sürdürülebilir tasarımlar ortaya konularak, sürdürülebilir moda açısından önemine dikkat çekilmiştir. Çalışmada, muz lifi kullanımının öneminin vurgulanması ve sürdürülebilir modanın farkındalığı amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The growth of the world's population, which began with globalisation, has led to excessive consumption. Inadequate natural resources, excessive use of chemical resources has damaged human health and the environment in the consumerism frenzy. To avoid these problems, the concept of sustainable fashion appeared by calling attention to the consumption of natural resources in the textile sector. The importance of the natural fibers used for the basic fabric structure has increased in production processes. Banana fiber, which is one of the most important natural fibers, is an efficient source for fabric production, decoration and souvenir production because of its structural properties. Banana fibers can be extracted from the banana factory by physical, chemical and bioextraction methods. Machines invented with the developing technology provide convenience by getting banana fibers. The properties of banana fiber, such as strength, degradability, absorption and water liberation, length allow the use of banana fiber in designs. It has been shown that the feasibility of extraction methods of banana fibers in the regions where there is banana cultivation in our country and that a new fabric can be created within the scope of sustainable fashion by bringing innovations to the banana fiber textile sector. The use of organic fabrics and banana fibers together, integrating banana fibers into the production or redesign of textile products, helps to develop the understanding of sustainability. It was included in the study with examples that natural, environment-friendly, healthy and recyclable products can be manufactured with this method. The recognition of banana fibres and their application as a fabric in the design will help the rapidly evolving and expanding fashion industry to evolve into a sustainable fashion and produce products that care about human health. In this study, the importance and applicability of obtaining banana fiber as part of sustainable fashion were considered. Wearable and sustainable designs have been proposed with organic banana fiber fabrics, and attention has been drawn to the importance of sustainable fashion. The aim of the study was to underline the importance of the use of banana fiber and to raise awareness of sustainable fashion.