Hemşirelik uygulamalarında öz farkındalık ölçeği: Kültürel uyarlama çalışması
Self-awareness i̇n nursing practice (SNP) scale: A scale adaptation study
  1. Tez No: 685111
  2. Yazar: SATU TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hemşirelik Uygulamalarında Öz Farkındalık Ölçeği'ni Türkçeye uyarlamak ve geçerlik güvenirliğini incelemektir. Metodolojik türde olan bu araştırmada aktif olarak çalışan 306 Hemşireden veri toplanmıştır. Kapsam geçerliliği için Dawis yöntemi kullanıldı ve 11 uzmanın görüşleri alındı. Veriler 7 maddeli Tanıtıcı Bilgi Formu ve 18 maddeli Hemşirelik Uygulamalarında Öz Farkındalık Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kaiser-Meyer–Olkin (KMO) katsayısı ve Barlett's Testi, Açıklayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör ve Chronbach Alfa Güvenirlik katsayısı analizleri yapıldı. Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,8-1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the reliability and validity of the Turkish version of the“Self-Awareness in Nursıng Practıce (SNP) Scale”. The sample of this methodological study comprised 306 nurse who actively work. Dawis method was used to calculate the content validity index and the opinions of 11 experts were taken. Data collected with a 7-question sociodemographic form and the 18-item Self-Awareness in Nursıng Practıce Scale on through social media formations of professional associations and groups. Data were analyzed through descriptive statistics, Kaiser-Meyer-Olkin coefficient and Barlett's Test, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, Cronbach's Alpha internal consistency analysis. The content validity index of the scale was 0,8-1,0.