Meis protein inhibitörü yüklü albümin nanopartiküllerini ve iRGD peptidini içeren in situ jelleşen sistemin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of in situ gelling system containing meis protein inhibitor loaded albumin nanoparticles and iRGD peptide
  1. Tez No: 685113
  2. Yazar: GİZEM DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pankreasın duktal adenokarsinomu (PDAC), fibrotik dokunun tümörü çevrelediği bir stromal bariyer ile karakterizedir. Bu bariyer, PDAC'li bireylere uygulanan kemoterapötik ajanların tümör hücrelerine erişimi kısıtlar. Stromal bariyeri aşmak tedavinin başarısı kritiktir. Albümin, PDAC tümör mikro ortamında aşırı miktarda eksprese edilen SPARC proteinlerine bağlanabilme özelliği ile bu bariyerin aşılmasında büyük bir potansiyele sahiptir. Stromal bariyerin aşılmasındaki diğer bir hedef nokta da integrin reseptörleridir. iRGD peptidi, stromal hücrelerdeki integrin reseptörüne bağlanarak, beraber uygulandığı terapötik ajanların hücre içine alınmasını sağlar. DNA'ya bağlanarak kanser oluşumuna katkıda bulunan MEIS proteinleri, onkojenik aktivitelerinin yanı sıra kemoterapiye direnç geliştirmesine yol açar. MEIS protein inhibitörü ise MEIS'e bağlanarak tümöral aktiviteyi baskılar. Bu tezde, pankreas kanalına uygulamak üzere tasarlanmış Poloxamer®407/kitosan temelli bir in situ jelleşen sistem geliştirilmiştir. MEİS inhibitörü-2 yüklü albümin nanopartikülleri ve iRGD peptidi in situ jelleşen sistem içerisinde dağıtılmıştır. Formülasyonun, fizikokimyasal özellikleri ve in vitro ortamda pankreas kanser hücreleri üzerindeki etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic Ductal Adenocarcinoma (PDAC) is characterized by a stromal barrier in which fibrotic tissue surrounds the tumor. This barrier restricts access to tumor cells of chemotherapeutic agents administered to individuals with PDAC. Crossing the stromal barrier is critical to the success of the treatment. Albumin has great potential to overcome this barrier, with its ability to bind to SPARC proteins overexpressed in the PDAC tumor microenvironment. Another target point to overcome the stromal barrier is integrin receptors. The iRGD peptide binds to the integrin receptor in stromal cells, allowing therapeutic agents to be administered into the cell. MEIS proteins, which contribute to cancer formation by binding to DNA, cause resistance to chemotherapy as well as oncogenic activities. MEIS protein inhibitor suppresses tumor activity by binding to MEIS. In this master thesis, an in situ gelling system based on Poloxamer® 407/Chitosan designed for application to the pancreatic duct. MEIS inhibitor-2 loaded albumin nanoparticles and iRGD peptide were dispersed in the in situ gelling system. The physicochemical properties of the formulation and its activity on pancreatic cancer cells were evaluated in vitro.