Development and evaluation of multiferroic nanoparticle-based drug delivery system
Multiferroik özellikli nanoparçacık tabanlı ilaç taşıyıcı sistemin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 788957
  2. Yazar: GENÇAY SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biophysics, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerin eksiklikleri ve yan etkileri sebebiyle, kanserli bölgeye aktif olarak hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Aktif hedeflemede son yıllarda üzerinde sayılı grubun çalıştığı multiferroik malzemeler gelecek vaat etmektedir. Multiferroik malzemelerden biri olan manyeto-elektrik nanoparçacıklar (MEN), sahip oldukları ferroik özellikler nedeniyle hem hedefe yönlendirilme hem de nanoelektroporasyon etki gösterme özelliğine sahip yapılardır. Bu tez çalışmasında, metastatik kemik kanserine hedeflendirilebilecek bir ilaç taşıyıcı sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Hedefleme parçası olarak manyeto-elektrik özellikli CoFe2O4-BaTiO3 çift fazlı nanoyapılar sentezlenmiştir. Bu nanoyapılar MEIS proteinine bağlanarak kanser hücrelerinde tümöral aktiviteyi baskılayan MEIS1 protein inhibitörü yüklenmiş katı lipitlerle kaplanmıştır. Hazırlanan sistemlerin fizikokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve kemiğe metastaz yapabilen farklı kanser hücreleri üzerindeki etkinliği in vitro olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca MATLAB kullanılarak MEN'lerin teorik bir veri havuzu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the deficiencies and side effects of the methods commonly used in cancer treatment, there is a need for targeted drug delivery systems that actively target the cancerous region. In active targeting, multiferroic materials that several groups have been working on in recent years are promising. Magneto-electric nanoparticles (MENs), one of the multiferroic materials, are structures that can both be targetable and perform nano-electroporation due to their multiferroic properties. This thesis aims to develop a drug delivery system that can target metastatic bone cancer. As the targeting part, magneto-electric CoFe2O4-BaTiO3 biphasic nanostructures were synthesized. These nanostructures are coated with MEIS1 protein inhibitor-loaded solid lipids that bind to MEIS protein and suppress tumoral activity in cancer cells. Physicochemical characterizations of the prepared systems were carried out, and their effects on different cancer cells that could metastasize to the bone were evaluated in vitro. In addition, a theoretical data pool of MENs was created using MATLAB.