Yüksek metal adezyonu sağlayan ve gıda paketlerinin sterilizasyon ve pastörizasyonu işlemlerinde metalize yüzey delaminasyonunu önleyecek bopet film geliştirilmesi
Development of bopet film that provides high metal adhesion and prevent delamination of metallized surface in sterilization and pasteurization processes of food packages
  1. Tez No: 685152
  2. Yazar: TAHA YASİN YAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, pastorizasyon ve sterilizasyon uygulamalarında kullanılan alüminyum ile metalize kaplanmış BOPET filmlerde metal adezyonunu artırmak amacıyla sol-jel kaplama metoduyla farklı kimyasalların kullanım imkânları incelenmiştir. Süper Film Ambalaj San. ve Tic. A. Ş. Firması tarafında üretilen BT 1011 23 μm film yüzeyine farklı formüllerde TEOS, GLYMO ve Amino-Poss kimyasalları uygulanmıştır. BOPET film yüzeyi Ormoser yapısı ile modifiye edilmiş ve ara yüzey özellikleri iyileştirilmiştir. Uygulanan farklı yapı ve formüllerin standart film yapısına etkileri karşılaştırılmıştır. Film yüzeyinde oluşturulan sol-jel kaplama sonrasında film numuneleri alüminyum ile kaplanmış, FT-IR, DSC, SEM, EDX, AFM, temas açısı, bariyer, yüzey gerilimi, metal adezyonu, pusluluk ve parlaklık testleri ile filmin yapısı ve özellikleri incelenmiştir. Elde edilen deney sonuçlarına göre, sol-jel kaplama ile BOPET film yüzeyinde ince film tabakası elde edilmiş ve bu yapının alüminyum ile metalize kaplanması sağlanmış olsa da yapılan kimyasal kaplamaların metal adezyonunda istenen seviyede bir iyileşme sağlamadığı gözlemlenmiştir. GLYMO/TEOS kaplama çalışmalarında metal adezyon kuvvetinde artış; Amino Poss kaplama çalışmalarında bariyer özelliklerinde belirgin iyileşme, metal adezyon kuvvetinde de artış gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: BOPET Film, Sol-Jel Kaplama, Alüminyum Kaplama, TEOS, GLYMO, AMİNO-POSS, Delaminasyon
Özet (Çeviri)
In this thesis, the possibilities of using different chemicals with the sol-gel coating method were investigated in order to improve the metal adhesion in aluminum metallized BOPET films used in Pasteurization and Sterilization applications. TEOS, GLYMO and Amino-Poss chemicals in different formulas were applied to the BT 1011 23 μm film surface produced by Super Film Ambalaj San. ve Tic. A.S. The BOPET film surface has been modified with the Ormocer structure and its interface properties have been improved. The effects of different structures and formulas applied on the standard film structure were compared. After the sol-gel coating on the film surface, the film samples were coated with aluminum, and the structure and properties of the films were examined with FT-IR, DSC, SEM, EDX, AFM, contact angle, barrier, surface tension, metal adhesion, haze and gloss tests. According to test results, a thin film layer was obtained on the surface of the BOPET film with sol-gel coating. Although metallized coating of this structure with aluminum was achieved, it was observed that the chemical coatings did not provide the desired level of improvement in terms of metal adhesion. In GLYMO/TEOS coating studies, an increase in metal adhesion strength were observed; in Amino Poss coating studies, a significant improvement in barrier properties and an increase in metal adhesion strength were observed. KEY WORDS: BOPET Film, Sol-Gel Coating, Aluminum Coating, TEOS, GLYMO, Amino-Poss, Delamination