Experimental and numerical analysis of deep drawing
Derin çekmenin deneysel ve sayısal incelemesi
- Tez No: 68516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
oz DERİN ÇEKMENİN DENEYSEL VE SAYISAL İNCELENMESİ Yıldırım, Oktay Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Haluk Darendeliler Ocak 1997, 116 pages Derin çekme işlemi sıkışma, gerilme, bükülme ve sürtünmenin etkilerinin birlikte oluştuğu saç malzemelerin şekillendirilmesi yöntemlerinden biridir. Sayısal çözüm yöntemleri ile, basit parçalar dışında, işlemin karmaşık yapısı nedeniyle bütün etkileri tamamen kapsayan çözüm elde etmek çok zordur. Bu nedenle, derin çekme işleminde halen deneme yanılma yöntemi de sayısal analiz ile birlikte kullanılmakta ve deneysel çalışmalar derin çekme işleminin incelenmesinde önemli bir rol almaktadır. Bu çalışmada derin çekme işlemi deneysel olarak araştırılmış ve deney sonuçları sonlu elemanlar yöntemiyle elde edilen sayısal sonuçlarla birlikte incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Derin çekme, Kap çekme, Çekmenin deneysel ve sayısal araştırılması, Daire ve kare taslaklar VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL AND NUMERICAL ANALYSIS OF DEEP DRAWING Yıldırım, Oktay M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Haluk Darendeliler January 1997, 116 pages The deep drawing process is a forming operation of the sheet metals in which compressing, stretching, bending, unbending, and friction occur simultaneously during drawing. Although numerical analysis has been made for the solution of all the stages of the process; because of its complex nature, obtaining the complete solution of the process is very difficult and the numerical solutions would not be enough to represent the process for complex parts except some simple shapes. Therefore, trial and error method is still used with the numerical analysis, in the deep drawing process. So, experimental study plays an important role in analyzing the deep drawing process. IllIn this study, the deep drawing process is analyzed experimentally and experimental results are compared with the results obtained by the finite element method. î Keywords : Deep drawing, Cup drawing, Experimental and numerical analysis of drawing, Circular and square blanks IV