San Francisco'da yaşayan Türklerde sosyo-kültürel değişme ve kimlik algısı
Socio-cultural change and identity perception of Turks living in San Francisco
- Tez No: 685175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ÇATLI ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırma evreni, Türkiye'den San Francisco Körfez Bölgesine göç eden Türkleri kapsamaktadır. Örneklem grubu bu bölgede yaşayan Türkler arasından seçilmiştir. Gönüllü ve bireysel dış göç gerçekleştiren Türkiye kökenli Türklerde kültürel değişimin farkındalığı gözlemlenmiştir. Bu farkındalıkta iki farklı görüş tespit edilmiştir. Kendilerini geleneksel Türk-İslam kültüründen ayrı düşünen seküler kesimin görüşleri ve Türk-İslam kimliğini korumak için diaspora halinde yaşayan bir diğer kesimin görüşleridir. Dolayısıyla San Francisco'da yaşayan Türkiye kökenli bireylerin kendi kimliklerini inşa ederken oluşturdukları 'öteki' tanımının içeriği de görüşleri nispetinde değişmektedir. Her iki görüşe sahip Türkler, uyumda aynı sorunları yaşadıkları halde kimlik algısı ve inşası gibi konularda önemli farklılık göstermektedirler. Ama görüş sahipleri iki kesim de inandıkları kültürel değerleri koruyarak, gelecek nesillere taşıyıp, Amerika'da yaşamlarını sürdürmek konusunda hemfikir görünmektedirler. Birinci kuşak nesilden çoğu, yaşlandıklarında Türkiye'ye dönmeyi düşünürken, diğer taraftan ikinci ve üçüncü kuşağın asimile olma endişesini taşımaktadırlar. Tez temel olarak üç bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Giriş kısmında çalışmanın çözümlenmesi ve analiz edilmesi planlanan problemi ve amaçlanan bilimsel sorunlar etraflıca tanımlanmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı, önemi, problemi, yöntem ve metodolojisi üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın evreni, örneklem grubu ve odak grup ilişkisi de ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. İkinci bölümde, çalışmanın temel kavramlarından göç olgusunu, nedenlerini, çeşitlerini, göçün kültüre etkileri, dışlanma, asimilasyon, sosyal ve kültürel değişimle birlikte kimlik kavramları konu almaktadır. Türklerin ait oldukları kültürün, içinde yaşamaya başladıkları toplumsal yaşama etkileri incelenirken, içerik de geçen kavramlar da açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, San Francisco bölgesi hakkında detaylı bilgi, bölgeye göç eden Türk göçmenlerin demografik, kültürel ve ekonomik yapıları, din, inanç, milli, manevi değerleri ve kimliğin yeniden inşası geniş bir yelpazede ele alınmıştır. Uygulamalı araştırmanın elde edilen bulguları ve bu bulguların yorumlanması, elde edilen somut veriler ve bu doğrultuda gerçekleşen tespitlerde son bölümde yer almaktadır. Araştırma, sonuç, genellemeler ve öneriler kısmıyla tamamlanmaktadır. Türkiye'den gönüllü göç gerçekleştiren Türklerle ve yaşadıkları bölge ile ilgili yeni bilgilere ulaşılmış olup, benzer çalışmalarla kıyas yapılarak, bazı bulgularını destekleyen bilgiler olduğu gibi, araştırmanın bulguları ile örtüşmeyen, tezat teşkil eden bulgular da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research scope covers Turkish immigrants in the San Francisco Bay Area. The sample group was chosen from among the Turks living in this region. Volunteers and individual immigrants of Turks with origins from Turkey are experiencing the awareness of cultural exchange. Two different views have been identified in this awareness. The views of the secular segment who consider themselves separate from the traditional Turkish-Islamic culture and the views of another segment who live in a diaspora to protect their Turkish-Islamic identity. Thus the definition of the“other”for Turks from Turkey living in the San Francisco Bay Area while building their identity, is changing in proportion to their views. Although Turks with both views have the same problems in adaptation, they differ significantly in terms of identity perception and construction. But the opinion holders seem to agree on preserving the cultural values they believe in, carrying them to future generations and continuing their lives in America. While most Turks of the first generation immigrants are contemplating returning to Turkey when they get old, they carry the fear that the second and third generation might be assimilated with in the American culture. The thesis basically consists of four parts and a conclusion part. In the introduction part, the problem that is planned to be analyzed and analyzed and the scientific problems aimed are described in detail. The first part deals with the concept of immigration, its causes and types, the effects of migration on culture, exclusion, assimilation, social and cultural change, and identity concepts. While examining the effects of the culture of Turks on the social life they started to live in, the concepts mentioned in the content were also explained. In the second part, focuses on the purpose, importance, problem, method and methodology of the research. The third section, detailed information about the San Francisco region, the demographic, cultural and economic structures of Turkish immigrants, religion, belief, national and spiritual values and the reconstruction of identity are discussed in a wide range. The universe of the study, sample group and focus group relationship are also explained in detail. The fourth chapter includes the findings of applied research and the interpretation of these findings. The study is completed with the conclusion part including the concrete data obtained and the determinations realized in this direction. New information about the immigrant Turks and the region they live in has been found, and by comparing with similar studies, information supporting some of their findings, as well as findings that do not overlap and contradict their findings were obtained.