Relative transition of ngos during the protracted refugee situation in Turkey
Türkiye'de uzun süren (sürüncemeli) mülteci durumu esnasında STK'ların nispi dönüşümü
  1. Tez No: 685176
  2. Yazar: DİLARA PEKER YANMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM KILIÇDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Türkiye'de göç alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının hükümet ile olan etkileşimleri sonucunda giderek ihtiyaca dayalı hizmet sağlayan kurumlara dönüşümlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde, STK'ların temel ilkelerinde gözlemlenen dönüşümün, iç ve dış politikada belirli amaçlara yönelik olarak hükümetin kontrol mekanizmaları uygulamayı veya özgürlük alanı sağlamayı tercih etmesi ile ilişkili olduğu savunulmaktadır. Ayrıca STK'ların, hükümetlerle kaçınılmaz kurumsal ilişkileri olması nedeniyle siyasi nüfuza da elverişli oldukları tartışılmaktadır. Özellikle 2011 senesinden sonra, Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye kitlesel zorunlu göçünün ardından, STK'ların sayı ve etkilerindeki beklenmedik artış nedeniyle hükümetin STK'lara ilişkin tutumunun neden olduğu STK faaliyetlerinde gözlemlenen nıspi dönüşümün temeli olarak, kurumların kuruluş ilkesi ve siyasi ilişkilenme bağlamlarına özel bir ağırlık verilmektedir. Tezin teorik çerçevesini oluşturabilmek adına, siyasi ilişkilenme altında Government Oriented NGOs (Hükümetle İlişkili STK'lar - GONGO), Quasi-Governmental NGOs (Hükümetle Yarı İlişkili STK'lar - QUANGO), and Party Affiliated NGOs (Siyasi Partilerle İlişkili STK'lar - PANGO) kavramlarının yanı sıra kuruluş ilkesi bağlamında hak temelli ve ihtiyaç temelli yaklaşım kavramlarına dayanan literatür aracılığıyla kaynaklardan veriler toplanmıştır. Ayrıca, teoriye dayanan içerik analizi, kurumsal raporlar ve medya raporları, röportajlar, web siteleri, basın toplantıları, yasal belgeler ve ilgili siyasi partilerin ve STK'ların diğer açık kaynakları incelenerek STK'ların faaliyetlerindeki dönüşümünün yönünü belirleyebilmek için temalar üzerinden incelenmiştir. Tezin temel argümanı Suriye'li mültecilerin Türkiye'ye kitlesel zorunlu göç etmesi ile birlikte STK-hükümet ilişkilerinde, STK'ların sivil toplumdaki etki ve varlığının hükümet onayına bağlandığı ve bu durumun bir çıktısı olarak STK'ların ihtiyaca dayalı yardım gerçekleştiren örgütlere nispi olarak dönüşmelerine neden olan güç dengelerinin oluştuğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the characteristics of the relative transition observed in Non-Governmental Organizations - Refugees (NGO-Rs), towards organizations that provide more need-based services, as a result of their different levels of engagement with the Turkish Government. The thesis argues that the transition observed in the foundation principles of NGO-Rs is related to the government's preference to increase control mechanisms on the NGO-Rs for specific purposes in line with the developments in domestic and international politics. Also, it argues that NGO-Rs are amenable to political influence because of their inevitable institutional relations with governments. A special focus is placed on the founding principle and political engagement nexus as the basis of NGO-Rs' transition under the Justice and Development Party (JDP) government, especially following the mass migration of Syrian refugees to Turkey in 2011, due to an unexpected increase in the number and potency of NGO-Rs observed. The research collects data from sources through the literature based on the concepts of needs-based and rights-based approaches, as well as the concepts of Government Oriented NGOs (GONGO), Quasi-Governmental NGOs (QUANGO), and Party Affiliated NGOs (PANGO) to provide the theoretical framework of the thesis. In addition, it uses theory-driven content analysis as a research technique of institutional and media reports, interviews, websites, press conferences, legal documents, and other open sources of relevant political parties and NGOs to examine the relevant developments to track the direction of NGOs-R' transition over certain themes. The main argument of the thesis is the following: There has been a new power balance formation in the NGO-government nexus that causes a politically oriented and relative transition of NGO-Rs to more need-based organizations, and the existence of the former in the civic area depends on the approval of the latter party after the arrival of Syrian refugees in Turkey.