Water surface profile computations in floodplain channels
Taşkın yataklarında su yüzü pofili hesabı
  1. Tez No: 68526
  2. Yazar: FİLİZ YAZICILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
oz TAŞKIN YATAKLARINDA SU YÜZÜ PROFİLİ HESABI YAZICILAR, Filiz Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Halil ÖNDER Aralık 1997,185 sayfa Bu çalışma, pek çok taşkın problemine maruz kalan Bartın Nehrini taşkın önleme önerilerine temel olan su yüzü profili hesaplamaları açısından incelemektedir. Bartın Nehrindeki akım şartlarını incelemek için yeni geliştirilmiş bir program, HEC-RAS, kullanıcıya girdi verilerini görsel olarak kontrol etme ve verilerle iki ve üç boyutlu grafik ortamda çalışma olanağı verdiği için seçilmiştir. Program, A.B.D. Mühendisler Birliği Hidroloji Mühendisliği Merkezi tarafından son birkaç yılda geliştirilmiştir, hesaplarda Nisan 1996 versiyonu kullanılmıştır. HEC-RAS su yüzü profilini belirlemede son derece faydalı bir araç olarak, daha sonra, taşkın önleme çözüm önerilerinin su yüzü profili üzerindeki etkilerini incelemede kullanılmaktadır. Bu tez, herhangi bir teorik temeli kanıtlamak veya geliştirmek iddiasında değildir, sadece su yüzü profili belirlemede en yaygın olarak kullnılan bilgisayar programlarından birini taşkın problemlerine maruz kalan doğal bir nehire uygulamaya, bazı yapısal çözüm alternatiflerini denemeye ve sonuçlarını mühendislik bakış açısıyla tartışmaya çalışmaktadır. Bu tip programlar, pek çok gelişmiş ülkede son otuz yıldır kamu sektöründe ve özel ofislerde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın, hidrolik mühendislerine, karşılaşabilecekleri problemlere HEC-RAS'ı uygulamaları için bir örnek oluşturması umulmaktadır. Anahtar Sözcükler : Su Yüzü Profiİi, Standart Step Metodu, Bartın Nehri, HEC- RAS, Taşkın Yatağı Hidroliği IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATER SURFACE PROFILE COMPUTATIONS IN FLOODPLAIN CHANNELS YAZICILAR, Filiz M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Halil ÖNDER December 1997, 185 pages This study analyses the Bartin River, encountering with a notable number of flood problems, in the scope of water surface profile computations which is a base for flood prevention suggestions. A recently developed program HEC-RAS, a new version of HEC-2, is selected to simulate the flow conditions in Bartın River, because of its useful graphical applications that allow the user to control the input visually and interact with the data in two and three-dimensioned screens. The program is developed by The Hydrologic Engineering Center, U.S. Army Corps of Engineers in the last few years, a version of April, 1996 is used in the computations. The tool, HEC-RAS, being an extremely useful computer program to determine the water surface profile, then shifts to be a tool for analyzing the effects of solution alternatives concerning flood prevention on water surface profiles. This thesis need not claim to prove or improve any theoretical base, but just endeavors to apply one of the most widely used computer programs which determines water surface profiles, to a natural stream facing flood problems, as well as to try some structural solution alternatives for flood-prevention and discussing the results with an engineering view. These kind of computer programs have been used by public and private offices in most developed countries for the last thirty years. It is the hope that this study will be a sample for hydraulic engineers to apply HEC-RAS to problems which they may face. Key Words : Water Surface Profile, Standard Step Method, Bartin River.HEC- RAS, Floodplain Hydraulics m