Thermophysical properties of nanofluids and empirical correlations
Nanoakışkanların termofiziksel özellikleri ve deneysel korelasyonları
- Tez No: 685268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM LEVENT ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Nanoakışkanlar, uygun taşıyıcı sıvıların içerisinde askıda kalmış nanoparçacıkların bulunduğu iki bileşenli koloidal süspansiyonlardır ve tıptan mühendisliğe kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedirler. Geleneksel olarak kullanılan ısı transferi akışkanlarına ait termofiziksel özelliklerin, nanoparçacıkların eklenmesi ile önemli derecede değişime uğraması sebebiyle tüm bu potansiyel uygulamalar arasında nanoakışkanların ısı transferi uygulamaları da kapsamlı olarak incelenmiştir. Nanoakışkanların, yoğunluk, viskozite ve termal iletkenlik gibi termofiziksel özelliklerinin, ısı transferi uygulamalarındaki önemli rolleri sebebiyle detaylı bir şekilde incelenmesi de son derece önemlidir. Ancak, nanoakışkanlar geleneksel süspansiyonlara benzerlik göstermedikleri için termofiziksel özellikleri klasik teoriler ile tanımlanamamaktadır. Her ne kadar bahsi geçen özelliklerin spesifik nanoparçacık ve taşıyıcı sıvı sistemler için tahmin edilmesine imkan sağlayan modeller bulunsa da daha geniş ve farklı bir çok nanoakışkanı kapsayan korelasyonların sayısı sınırlıdır. Bu sebeple, termofiziksel özelliklerin ölçümünün mümkün ve uygulanabilir olmadığı durumlarda hesaplanabilmeleri için deneysel korelasyonlara ihtiyaç vardır. Bu çalışma, geleneksel ısı transferi sıvılarına ait yoğunluk, viskozite ve termal iletkenlik gibi termofiziksel özelliklerin, magnetit, bakır oksit ve gümüş nanoparçacıklarının eklenmesi sonucunda değişimlerinin incelenmesini ve elde edilen veriler kullanılarak nanoakışkanlara ait belirtilen özelliklerin, parçacık konsantrasyonu ve sıcaklığa bağlı olarak tahmin edilmesine olanak sağlayan modellerin oluşturulmasını hedeflemektedir. Elde edilen sonuçlar, taşıyıcı sıvıya ait viskozite ve termal iletkenliğin, yoğunluğa kıyasla nanoparçacıkların eklenmesi ile beraber önemli derecede değişime uğradığını ve yoğunluk için uygulamalarda gerektiğinde baz akışkanın değerlerinin kullanılabileceğini göstermiştir. Ek olarak, ölçüm verileri kullanılarak formüle edilen deneysel korelasyonlar, sadece tekil sistemlerin termofiziksel özelliklerine yönelik tahminin mümkün olduğunu buna karşın genelleştirilmiş korelasyonların formüle edilmesinin de mümkün olmadığını göstermiştir
Özet (Çeviri)
Nanofluids are two phased systems and colloidal suspensions of nanoparticles in convenient carrier fluids and used in a wide variety of applications from medicine to engineering. Among these potential applications, nanofluids in heat transfer devices has been comprehensively studied in recent years as it was shown that the thermophysical properties of base fluids are highly affected by the addition of nanoparticles. By considering the significant role of the thermophysical properties of materials in heat transfer applications, the investigation of these features of nanofluids such as density, viscosity, and thermal conductivity is crucial in order to use them efficiently in practical applications. In addition, it is known that nanofluids are not conventional suspensions thus, their thermophysical properties are not described by classical theories. Although models that are capable of predicting the aforementioned properties for particular nanoparticle-base fluid systems were presented in the literature, correlations that can be used for a more extensive class of nanofluids are limited. Therefore, it is necessary to formulate empirical correlations to estimate thermophysical properties of nanofluids where direct measurement is not applicable. Current study focuses on the investigation of the thermophysical properties such as density, viscosity, and thermal conductivity of conventional heat transfer fluids consisting of magnetite, copper oxide and silver nanoparticles. Furthermore, it is intended to generate empirical correlations that serve to predict the thermophysical properties of nanofluids as a function of particle loading and temperature by using the measured data. The results indicate that the viscosity and thermal conductivity of base fluids are highly affected by the addition of nanoparticles as compared to density for which the corresponding base fluid values may be considered for applications. In addition, the empirical models which were formulated by using the measured data demonstrated the possibility of estimating system specific thermophysical properties and inability of forming generalized correlations