Fiziksel engelli kadınların gebelik, doğum ve doğum sonu deneyimleri: Kalitatif bir çalışma
Pregnancy, birth and postpartum experiences of physically disabled women: A qualitative study
  1. Tez No: 685284
  2. Yazar: BUSE KÜBRA HODAEI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ELÇİN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu araştırma fiziksel engelli kadınların, gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde yaşadıkları deneyimlerinin, ihtiyaçlarının ve karşılaştıkları sorunlarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Ocak 2020–Ocak 2021 tarihleri arasında, nitel araştırma türlerinden fenomenolojik desen ile yürütülmüştür. Araştırma örneklemini fiziksel engeli olan, gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemi deneyimleyen, 18-49 yaş arasında, soruları anlama ve fikirlerini ifade edebilecek yeterlilikte olan, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş 11 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Görüşmeler kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, bireysel olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler MAXQDA Plus Programı'ndan yararlanılarak, betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular: Fiziksel engelli kadınların çocuk sahibi olma süreci ile ilgili beş ana kategori belirlenmiştir. Bu kategoriler: 1- Gebelik Süreci (Toplum ve sağlık profesyonellerinin engelli gebeye yönelik bakış açılarına ilişkin ifadeler), 2- Hastane Süreci (Doğum sürecinde toplum ve sağlık profesyonellerinin bakış açılarına ilişkin ifadeler), 3- Doğum Sonrası (Toplum ve sağlık profesyonellerinin doğum sonrası süreçte engelli kadına karşı bakış açılarına ilişkin ifadeler), 4- Başetme/edememe (Engelli kadınların çocuk sahibi olma sürecinde yaşadıkları sorunlarla başa çıkma yöntemleri), 5- Beklentiler (Engelli kadınların toplumdan ve sağlık profesyonellerinden beklentileri). Sonuçlar: Engelli kadınlar anne olma sürecinde toplum ve sağlık profesyonellerinin önyargıları ile karşılaşmaktadır. Bu önyargılar, engelli kadınların kendilerini toplumdan izole etmelerine ve ruh sağlıklarının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Doğum yapmalarıyla birlikte kendilerini tamamlanmış ve toplumda yeni bir kimlik edinmiş hissetmektedirler. Anne olma sürecinde toplumdan ve sağlık profesyonellerinden pek çok beklentileri olan engelli kadınlar sağlık profesyonellerinden ve kendi ile aynı durumu paylaşan akranlarından destek almak istemektedirler.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining the experiences, needs and problems faced by women with physical disabilities during pregnancy, childbirth and postpartum period. Method: This research was carried out with a phenomenological design, one of the qualitative research types, between January 2020 and January 2021. The research sample consisted of 11 women with physical disabilities, who experienced pregnancy, childbirth and postpartum period, between the ages of 18-49. Participants were competent to understand the questions and express their ideas, and, voluntarily agreed to participate in the study. Moreover, criteria sampling method was used as the sampling method of this research. Interviews were conducted individually, using a personal information form and a semi-structured interview form. The data were analyzed using the descriptive analysis technique, using the MAXQDA Plus Program. Results: Five main categories have been determined regarding the process of having a child of physically disabled women. These categories are: 1- Pregnancy Process (Statements regarding the perspectives of the society and health professionals towards pregnant women with disabilities), 2- Hospital Process (Expressions regarding the perspectives of the society and health professionals during the birth process), 3- Postpartum (Expressions of the society and health professionals in the postpartum period). Expressions regarding their perspectives towards disabled women), 4- Coping/inability (Methods of coping with the problems experienced by women with disabilities in the process of having children), 5- Expectations (Expectations of disabled women from society and health professionals). Conclusion: Disabled women face the prejudices of society and health professionals in the process of becoming a mother. These prejudices cause disabled women to isolate themselves from society and negatively affect their mental health. After giving birth, they feel complete and have a new identity in society. Disabled women, who have many expectations from the society and health professionals in the process of becoming a mother, want to get support from health professionals and their peers who share the same situation.