Gender marking and implied empowerment in speeches by sub-saharan female politicians
Saharan altındaki kadın politikalar tarafından konuşmalarda cinsiyet işaretlemesi ve zımni güçlendirme
- Tez No: 685305
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AKBAR RAHIMI ALISHAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kadınları dezavantajlı kılan toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, güney Sahra bölgesinin kalkınmasının önünde bir engel teşkil etmektedir. Güçlendirme sürecine yol açan önemli bir faktör, dilde cinsiyet işaretlemesinin akıllıca kullanılmasıdır. Bu çalışma, Sahra altı kadın politikacıların güçlenmelerini dolaylı olarak elde etmek için cinsiyet işaretlemesini etkileşimsel olarak nasıl kullandıklarını göstermeyi amaçlamaktadır; Sahra altı kadın siyasetçilerin kendi kimliklerinin inşasında toplumsal cinsiyet belirleme uygulamalarının ne ölçüde bir ilerleme olabileceğini açıklamak ve 21. yüzyıl kadın politikacıları ile son on yılların konuşmaları arasında cinsiyet işaretlemesi açısından meydana gelen değişiklikleri sunmak. Bulgular, Sahra'nın güneyindeki siyasi kadınların, öncelikleri olarak güçlendirme ve eğitim ile gelişim konularını tartıştıklarını göstermiştir; erkekler ve kadınlar arasındaki önyargıyı en aza indirmeye katkıda bulunan kadın sosyal aktörlere daha fazla vurgu yapmaktadırlar. Ayrıca, kasıtlı zorlama ve yetkilendirme arasında cinsiyet işaretlemesi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Konuşmalarında cinsiyet belirteçlerini ikili bir şekilde manipüle etmeleri feminizm, yetkilendirme ve kimlik inşası ideolojilerini ortaya çıkardı. Son olarak, 20. yüzyıldan 21 yüzyıla kadar Sahra altı kadın politikacıların konuşmalarında bir azalmanın cinsiyet işaretlemesi açısından ılımlı bir kayma gözlemlenmesi ve böylece Eleştirel Söylem Analizi ve Feminist Post-Feminist Post-Feminist'te bir araç olarak cinsiyet işaretlemenin gizli gücü hakkındaki tartışmaları gerçekleştirmesi yapısalcı Söylem Analizi.
Özet (Çeviri)
Gender inequalities disadvantaging women constitute an obstacle to sub-Saharan development. Solutions are needed; the few female leaders already existing have to use discursive strategies to effectively convince other vulnerable sub-Saharan women to empower themselves and also raise awareness on this issue around the world. An important factor leading to the empowerment process is the wise manipulation of gender marking in language. This study aims at showing the way sub-Saharan female politicians use gender marking interactionally to implicitly achieve their empowerment; explain the extent to which gender marking enforcement by sub-Saharan female politicians themselves can be an advancement in the construction of their identity and present the changes that have occurred in terms of gender marking between speeches by 21st-century female politicians and those of past decades. A corpus linguistic technique consisting of keywords list and gender marked functionalizing word list as used by Moustafa (2015); the Fairclough's (1992a, 1995a) tridimensional discourse analysis model and Feminist Post-structuralist Discourse Analysis model were implemented on a one and half hour video and its available transcription of the 4th African High-level Panel on Gender Equality and Women's Empowerment during the 29th African Union summit. A total of six participants were chosen following a criterion sampling for this study; five are from the Women's Gender and Development Department of the African Union Commission and, Wangari Maathai, an eminent sub-Saharan political female figure of the 20th century was added to conduct the diachronic comparison. The findings showed that political women in the south of Sahara discuss developmental topics with empowerment and education as their priority; they put more accent on female social actors contributing to minimizing the bias between men and women. It also showed a relation between gender marking deliberate enforcement and empowerment. And their dualistic manipulation of gender markers in their speeches revealed ideologies of feminism, empowerment, and identity construction. Finally, a moderate shift was observed in terms of gender marking reduction in speeches by sub-Saharan female politicians from the 20th to the 21st century thus actualizing discussions about the hidden power of gender marking as a tool in Critical Discourse Analysis and Feminist Post-structuralist Discourse Analysis.