Hipertansiyonda iki kol arası kan basıncı farkının hedef organ hasarı parametreleri ile ilişkisi
The relationship of interarm blood pressure difference and target organ damage parameters in hypertension
  1. Tez No: 685355
  2. Yazar: MUHAMMED ZÜBEYİR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hipertansiyon kan basıncı değerlerinin normal değerlerin sürekli olarak üzerinde seyretmesi olarak tanımlanabilir. Kardiyovasküler sistem, serebrovasküler sistem ve renovasküler sistem gibi birçok hedef organda hasara neden olur. Bu özellikleriyle dünya genelinde ciddi bir mortalite ve morbidite sebebidir. İlerleyici komplikasyonların gelişiminin önlenmesinde, hipertansiyonun ve hipertansiyona bağlı hedef organ hasarlarının erken tanı ve tedavisi oldukça önemlidir. Hedef organ hasarının isabetli bir şekilde değerlendirilmesi ve tedavinin düzenlenmesi hastalık prognozu için önem taşımaktadır. Tansiyon ölçümü sırasında saptanan iki kol arası kan basıncı farkı da, hedef organ hasarının başladığını gösteren parametrelerden biri olarak değerlendirilmektedir. Biz de çalışmamızda hastaların iki kol arası kan basıncı farkı olma veya olmama durumları ile hipertansiyona bağlı hedef organ hasarını gösteren karotis-femoral pulse wave velocity, intima-media kalınlığı, Elabela ve sol ventriküler strain gibi parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniklerine 10.11.2020 ile 10.04.2021 tarihleri arasında herhangi bir şikayetle başvuran, çalışma için gönüllü olup onam veren 18 yaş ve üzeri 260 hasta dahil edildi. Ölçümleri etkileyebilecek hastalıkları bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların her iki kolundan kan basıncı ölçümleri alındı. Hastalar iki kol arası kan basıncı farkı olan hipertansif hastalar, iki kol arası kan basıncı farkı olmayan hipertansif hastalar ve kontrol grubu olmak üzere gruplandırıldı. Bu hastalarda serum biyokimya parametreleri, serum Elabela düzeyi, sol ventriküler strain, CF-PWV ve IMT ölçümleri yapılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların 127'si(%48,9) kadın, 133'ü(%51,1) erkekti.
Özet (Çeviri)
Aims: Hypertension can be defined as blood pressure values that are constantly above normal limits. It causes damage to many target organs such as cardiovascular system, cerebrovascular system and renovascular system. With these features, it is a serious cause of mortality and morbidity worldwide. Early diagnosis and treatment of hypertension and target organ damage attributed to hypertension is very important in preventing the development of progressive complications. Accurate assessment of target organ damage and regulation of treatment are important for disease prognosis. Interarm blood pressure difference detected during blood pressure measurement is also considered as one of the parameters indicating the onset of target organ damage. In our study, we aimed to investigate the relationship between the patients' presence or absence of interarm blood pressure difference and parameters such as CF-PWV, IMT, Elabela and left ventricular strain, which can indicate target organ damage due to hypertension. Materials and Method: Our study included 260 patients aged 18 years and over, who applied to the Internal Medicine clinics of the University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital with any complaint, volunteered for the study and gave consent for the study. Patients with diseases that could affect the measurements were excluded from the study. Blood pressure measurements were taken from both arms of the patients. The patients were grouped as hypertensive patients with a blood pressure difference between the two arms, hypertensive patients without a blood pressure difference between the two arms, and the control group. In these patients, serum biochemistry parameters, serum Elabela level, left ventricular strain, CF-PWV and IMT measurements were made and compared. Findings: Of the patients participating in our study, 127 (48.9%) were female and 133 (51.1%) were male.