Apikal periodontitise sahip kanal tedavili dişlerin tek seans ve çok seansta yeniden tedavilerinde intraoral kriyoterapi uygulamasının postoperatif ağrıya etkisi
Effect of intraoral cryotherapy application onpostoperative pain in single visit and multiple visitretreatment of teeth with apical periodontitis
- Tez No: 685386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN AKÇAY, DOÇ. DR. EMRAH KARATAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; önceden kanal tedavisi yapılmış apikal periodontitisli dişlerin yeniden kanal tedavilerinde intraoral kriyoterapi uygulamasının postoperatif ağrıya etkisini değerlendirmek ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda; intraoral kriyoterapi uygulamasının postoperatif ağrıyı azaltmada kullanılabilme potansiyelini belirlemekti. Çalışmanın bir diğer amacı da; intraoral kriyoterapinin, hastaların postoperatif analjezik kullanımı üzerindeki etkisini araştırmaktı. Çalışma için, dahil edilme kriterlerine uyan toplam 118 hasta seçildi. Hastalar tek seans ve çok seansta tedavi edilmek üzere rastgele iki gruba ayrıldı (n=59). Daha sonra her grup kendi içinde kontrol, 15 dakika kriyoterapi ve 30 dakika kriyoterapi olmak üzere üçer alt gruba ayrıldı. Kriyoterapi uygulanan her grupta 22 diş, her kontrol grubunda ise 15 diş tedavi edildi. Postoperatif ağrıyı değerlendirmek ve karşılaştırmak için görsel analog skala (VAS) kullanıldı. Demografik veriler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). VAS ile değerlendirilen preoperatif ağrı seviyeleri gruplar arasında benzerdi (p>0.05). Tek seans gruplarında; postoperatif 24.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of intraoral cryotherapy application on postoperative pain in retreatment of teeth with apical periodontitis and to determine the potential of intraoral cryotherapy application to reduce postoperative pain in line with the results obtained. Another aim of the study was to investigate the effect of intraoral cryotherapy application on postoperative analgesic use of patients. A total of 118 patients who met the inclusion criteria were selected for the study. The patients were randomly divided into two groups as single visit and multiple visit (n=59). Then, each group was randomly divided into three subgroups as control, 15 minutes of cryotherapy application and 30 minutes of cryotherapy application. Twenty two teeth were retreated in each cryotherapy group and 15 were in each control group. Visual analogue scale (VAS) was used to evaluate and compare postoperative pain. There was no statistically significant differences among the groups in terms of demographic data (p>0.05). The preoperative pain levels on the VAS were similar among the groups (p>0.05).