İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda 2015-2018 yılları arasında yapılmış kök kanal tedavilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the root canal treatments performed in Katip Celebi University Faculty of Dentistry Department of Endodontics between 2015-2018
  1. Tez No: 664617
  2. Yazar: DENİZ BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYSER PİŞKİN, DOÇ. DR. BERİVAN TUĞBA TÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavileri Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda uzmanlık ve doktora öğrencileri tarafından tamamlanmış dişlerin klinik ve radyografik başarısını geriye dönük olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Endodonti Anabilim Dalı'na başvuran 18 yaşından büyük, 2015-2018 yılları arasında kök kanal tedavisi uzmanlık ve doktora öğrencileri tarafından tamamlanan, 182 hastada 202 dişin tedavisi 12-57 ay sonrasında değerlendirildi. Hasta bilgileri ilgili bölümün klinik kayıtlarından elde edildi. Hastalar telefon ile ulaşılıp bilgilendirildi ve muayene için geri çağırıldı. Kanal tedavisi tamamlanmış dişin tedavi zamanına ait bilgiler dijital radyografi sisteminden elde edildi. Klinik muayenesinde spontan ağrı, perküsyonda hassasiyet ve fistül varlığı kontrol edilen dişlerin kemik densitesindeki değişim ve periapikal doku iyileşmesi dijital periapikal filme göre PAI skoru kullanılarak yapıldı. Asemptomatik dişlerde skorun azalarak PAİ skoru 1 ve 2 değerlerini aldığı olgular başarılı, skorunda değişiklik olmayanlar iyileşmekte olan ve skoru artarak PAİ 3 ve üzerindeki değere sahip olgular başarısız olarak değerlendirildi. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, diş tipi ve lokalizasyonu, koroner restorasyon tipi ve durumu, post ve kron restorasyon varlığı, periapikal lezyon varlığı, izleme süresi ve kanal dolgusunun seviyesinin kanal tedavisinin başarısı üzerine etkisi incelenmiştir. Pearson ki-Kare testi ve Mann Whitney U testi istatistiksel analizde kullanıldı. (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively assessment the clinical and radiographic success rate of teeth whose root canal treatments made by postgraduate students at Kâtip Celebi University Faculty of Dentistry, Department of Endodontics between 2015-2018. Materials and Methods: 202 teeth of 182 patients over the age of 18 who were treated by postgraduate students between 2015 and 2018 were re-examined 12-57 months after root canal treatment. The patient records were obtained from the clinical records of the department. Patients were contacted by phone and were informed and recalled for examination. Information about the treatment time of the tooth whose root canal treatment was completed was obtained from the digital radiography system. At recall, after reporting clinical signs as spontanoues pain, tenderness to percussion and sinus tract and periapical healing was evaluated using PAI from the dijital periapical radiograph. Asymptomatic teeth were classified as either healed if the last score is lower than the first score and PAI≤2, healing if no change seen in bone density, and failure if the last score higher than the first and PAI≥3. In our study, the effect of age, gender, tooth type and localization, coronary restoration type and condition, presence of post and crown restoration, presence of periapical lesions, follow-up duration, and the level of canal filling on the success of root canal treatment were evaluated. Pearson chi-square test and Mann Whitney U test were used for statistical analysis (p0,05).