Otomobil satın alma kararlarının analitik ağ süreci ile incelenmesi
Analysis of automobile purchase decisions with analytical network process
- Tez No: 685391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde otomotiv sektörünün gelişmesiyle birlikte tüketicilere birçok marka ve model sunulmaktadır. Çok sayıda seçeneğin ve kriterin bulunduğu böylesi bir ortamda tüketiciler otomobil satın alırken karar verme sürecinde zorlanmaktadırlar. Bu çalışmada bu karar problemine Analitik Ağ Süreci (ANP) yaklaşımı ile bir çözüm sunulmaya çalışılmıştır. Uygulama sonucunda en önemli ilk üç ana kriterin“donanım”,“ekonomiklik”ve“imaj-prestij”kriterleri olduğu görülmüştür. En önemli ilk üç alt kriter ise“performans”,“fiyat”ve“marka”kriterleridir. Genel uygulamanın yanı sıra öncelik sıralamalarının meslek, gelir ve araba değiştirme süresi grupları arasında farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ana kriterlerin önem sıralamasında en önemli ilk iki kriterin hiçbir grupta değişmediği, 3. en önemli kriterde ise memur meslek grubu ve 4001-7999tl gelir grubundakiler için“imaj-prestij”kriteri yerine“satış sonrası hizmetler”kriterinin yer aldığı görülmektedir. Alt kriterlerin önem sıralamasında ise en önemli alt kriter, serbest meslek, 4001-7999tl, 10000tl ile üzeri gelir ve 5-10 yıl arası araba değiştirme süresine sahip tüketici grupları için fiyatken, diğer tüm gruplarda performanstır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of the automotive industry, many brands and models are offered to consumers. In such an environment where there are many options and criteria, consumers have difficulty in the decision-making process when purchasing a car. In this study, it is tried to present a solution to this decision problem with Analytical Network Process (ANP) approach. As a result of the application, it was seen that the most important three main criteria were“equipment”,“economy”and“image-prestige”criteria. The first three most important sub-criteria are“performance”,“price”and“brand”criteria. In addition to the general application, it was concluded that priority rankings differ between occupation, income and car change period groups. It is seen that the first two most important criteria in the order of importance of the main criteria did not change in any group, and the third most important criterion was the“after-sales services”criterion instead of the“image-prestige”criterion for the civil servant profession group and those in the 4001-7999 TL income group. In the order of importance of the sub-criteria, the most important sub-criterion is price for consumer groups with self-employment, 4001-7999 TL, 10000 TL and above income and 5-10 years of car replacement period, while performance is in all other groups.