Majör elektif nonkardiyak abdominal cerrahi sonrası akut renal hasar insidansı ve risk faktörleri: Prospektif gözlemsel çalışma
Risk factors of acute renal injury after major elective NON-cardiac surgery : A prospective observational study
  1. Tez No: 685392
  2. Yazar: DİLAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Bu prospektif gözlemsel çalışmada elektif majör abdominal cerrahi sonrası hastanemiz akut renal hasar insidansını belirlemeyi ve buna neden olan risk faktörlerini saptamayı hedefledik. GEREÇ ve YÖNTEM: Etik kurul onayı ve hasta onamlarının alınmasından itibaren majör elektif abdominal cerrahi geçiren, 18 ve üzeri yaşta, ASA I-III arası, Haziran 2019- Kasım 2020 tarihleri arasında genel anestezi uygulanacak olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar Grup AKI+ ve Grup AKI– olarak ikiye ayrıldı. Hastaların demografik verileri, preoperatif durumu ve laboratuar verileri, operasyonla ilişkili veriler ve postoperatif laboratuar ve takip verileri not edildi. Hastalar komplikasyonlar ve mortalite için operasyon tarihinden sonraki üç aylık süreçte takip edildi. BULGULAR: İstatiksel analize alınan 425 hastada hastanemiz elektif majör abdominal cerrahi sonrası AKI insidansı %12 (49/425) bulundu. Grup AKI+ hastalarında preoperatif olarak yaş, ASA sınıfı, fonksiyonel kapasite daha ileri ve hipertansiyon, DM, kronik böbrek yetmezliği varlığı, beta bloker kullanımı, batında assit varlığı, anemi varlığı daha sık bulundu. Buna karşılık sigara kullanımı AKI gelişmeyen hastalarda daha sık görüldü. İntraoperatif dönemde ise kolloid, kan ürünü ve vazopressör kullanımı AKI gelişen hastalarda daha sık kaydedilirken, intraoperatif kanama miktarının da daha fazla olduğu görüldü. İntraoperatif gözlenen en düşük ortalama arter basıncının 60 veya 50 mmHg altında olması AKI gelişen hastalarda daha sık bulundu. Postoperatif dönemde ise AKI gelişen hastalarda yoğun bakım takibi gereksinimi, kan ürünü, vazopressör ve diüretik kullanımı daha sık bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this prospective observational study, we aimed to determine the incidence of acute renal injury after elective major abdominal surgery in our hospital and its related risk factors. MATERIALS AND METHODS: After the approval of the ethics committee and consent of the patients, patients who underwent major elective abdominal surgery, aged 18 and over, between ASA I-III, who had undergone major elective abdominal surgery between June 2019 and November 2020 were included in the study. The patients were divided into Group AKI+ and Group AKI–. Patients' demographic data, preoperative status and laboratory data, operation-related data, and postoperative laboratory and follow-up data were noted. The patients were followed up for complications and mortality within three months after the operation date. RESULTS: In 425 patients included in the statistical analysis, the incidence of AKI after elective major abdominal surgery in our hospital was found to be 12% (49/425). Preoperative age, ASA class, functional capacity were higher in group AKI+ patients, and presence of hypertension, DM, chronic renal failure, use of beta blockers, presence of ascites in the abdomen, and presence of anemia were found more frequently. On the other hand, smoking was more common in patients who did not develop AKI. In the intraoperative period, the use of colloids, blood products, and vasopressors were recorded more frequently in patients with AKI, and the amount of intraoperative bleeding was higher. The lowest mean arterial pressure observed intraoperatively below 60 or 50 mmHg was found more frequently in patients who developed AKI. In the postoperative period, the need for intensive care follow-up, blood product, vasopressor and diuretic use were found more frequently in patients who developed AKI.