Effect of curcumin on aging-related gene expression in fibroblast cells
Kurkuminin fibroblast hücrelerinde yaşlanmaya bağlı gen ekspresyonu üzerindeki etkisi
- Tez No: 685394
- Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KANDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yaşlanma süreci dünyadaki hemen hemen tüm türleri etkiler. İçsel ve dışsal faktörler yaşlanmayı farklı ölçeklerde etkiler. Aile çalışmalarından alınan sonuçlar, yaşlanmanın sadece %25'inin genetik olduğunu ve geri kalanının çevre ve yaşam tarzından etkilendiğini göstermektedir. Son yıllarda gıda bileşikleri ve bunların genom ve epigenom üzerindeki etkileri çok fazla ilgi görmüştür. Nutrasötiklerin veya tıbbi faydaları olan gıdaların yaşam süresini ve sağlıklı yaşam süresini etkilediği düşünülmektedir. Bu araştırmada iyi bilinen bir bileşik olan kurkumin'in etkisi araştırıldı. Yüzyıllardır zerdeçal bitkisi farklı hastalıklar için tedavi olarak kullanılmıştır ve kurkumin bu bitkinin en biyoaktif bileşiğidir. Bu tezin amacı, kurkuminin hormetik etkisini, ve kurkuminin senesans ve HAS2, IGFBP2, WNT16, GAPDH, ANLN ve CCNB1 gen ekspresyonları üzerindeki etkisini geç pasaj sünnet derisi fibroblastında incelemektir. Kontrol grubuna tedavi uygulanmazken, deney gruplarına 1 mikromolar kurkumin ve diğer gruba %0.074 DMSO uygulandı. Tüm gruplar, senesan'a girene kadar pasajlandı. Sonra RNA izolasyonu ve Real-Time PCR testi yapıldı ve ayrıca doğru kurkumin konsantrasyonunu bulmak ve hormetik etkisini ölçmek için hücre canlılık testi kullanıldı. Sonuç olarak, kurkuminin hücre hattımızda hormetik etkisini koruduğu bulundu. Ayrıca CCNB1 ve ANLN genlerinin ekspresyonu beklendiği şekilde kurkuminden etkilediğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
The aging process affects almost all species on earth. Intrinsic and extrinsic factors affect aging at different scales. Longitudinal family studies suggest that only 25% of aging is genetic, and the rest is affected by the environment and lifestyle. In recent years food compounds and their influence in the genome and epigenome have gained a lot of attention. Nutraceuticals, or foods with medical benefits are thought to affect lifespan and healthspan. In this research the effect of the wellknown compound, curcumin was studied. For centuries, the turmeric plant has been used as a remedy, and curcumin is the most bioactive compound of it. The aim of this thesis is to study the hormetic effect of curcumin, and its effect on senescence and HAS2, IGFBP2, WNT16, GAPDH, ANLN, and CCNB1 gene expressions in late passage foreskin fibroblast. The control group was not treated, while the experimental groups were treated with 1 micromolar curcumin and the other with 0.074% DMSO. All groups were passaged until entering the senescence state. Afterwards, RNA isolation and Real-Time PCR test were done, and the cell viability test was used to find the right curcumin concentration and measure its hormetic effect. As a result, it was found that in our cell line the curcumin retains its hormetic effect. We also show that curcumin affects the expression of CCNB1 and ANLN genes as expected.