İletken polimer esaslı yeni kompozit malzemelerin hazırlanması ve süperkapasitör özelliklerinin incelenmesi
Preparation of novel conductive polymer based composites and investigation of supercapacitors properties of them
- Tez No: 685411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GENÇTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada süperkapasitörler için elektrot malzemesi olarak kullanılmak üzere vanadyum ve bakır katkılı polipirol ve polianilin esaslı iletken polimerler kimyasal yöntem ile sentezlenmiştir. Hazırlanan vanadyum ve bakır katkılı iletken polimerlerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelenmiştir. Bu maddelerin kimyasal yapıları ise X-ışınları fotoelektron spektroskopisi, kızılötesi spektroskopisi ve EDS yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Polimerik yapıların partikül boyut dağılımları boyut dağılım ölçüm cihazı ile belirlenmiştir. Üretilmiş olan maddelerin termal karakterizasyonları diferansiyel taramalı kalorimetri yöntemi kullanılarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Elektrot malzemesine dönüştürülen sistemlerin elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesinde ise dönüşümlü voltametri ve dönüşümlü şarj-deşarj yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda üretilen süperkapasitör elektrot malzemelerinin en yüksek spesifik kapasitans değerleri vanadyum katkılı polianilin için, vanadyum katkılı polipirol için, bakır katkılı polianilin için ve bakır katkılı polipirol için sırasıyla sırasıyla 1.381 F/cm-2, 33 mF/cm-2, 8.123 mF/cm-2 ve 242 mF.cm-2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vanadium and cupper doped polypyrrole and polyaniline based conductive polymers were synthesized by chemical method to be used as electrode material for supercapacitors. The surface morphologies of vanadium and cupper doped conductive polymers were investigated by using of scanning electron microscopy. The chemical structures of these substances were analyzed by X-ray photoelectron spectroscopy, infrared spectroscopy and EDS methods. Particle size distributions of polymeric structures were determined by size distribution measuring device. The thermal characterizations of the produced materials were investigated in detail by using differential scanning calorimetry. Cyclic voltammetry and cycle charge-discharge tests were used to examine the electrochemical properties of the materials. The specific capacitance value of the supercapacitor electrode materials for vanadium doped polyaniline, vanadium doped polypyrrole, cupper doped polyaniline and cupper doped polypyrrole were determined as 1.381 F/cm-2, 33 mF/cm-2, 8.123 mF/cm-2 and 242 mF.cm-2 respectively.