Aile sağlığı merkezine başvuran hastaların tamamlayıcı tıp ile ilgili bilgi, tutum ve kullanım durumları
Status of the knowledge, attitudes and usage regardi̇ng complementary medicine of patients WHO applied to the fami̇ly healthcare centre
- Tez No: 513912
- Danışmanlar: DOÇ. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma; aile sağlığı merkezine başvuran hastaların tamamlayıcı tıbbi uygulamalar ile ilgili bilgi, tutum ve kullanım durumlarının saptanması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Narlıdere Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında 18 yaş üzeri başvuran 400 kişide yürütülmüştür. Sosyo-demografik özellikler ile tamamlayıcı tıpla ilgili bilgi durumu, tutum ve kullanım durumunu içeren, literatüre uygun olarak tarafımızca hazırlanan 26 soruluk bir anket formu katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada tamamlayıcı tıp yöntemleri uygulamaları hakkında bilgi durumu %48,5 saptanmıştır. Bilgi kaynaklarının başında %37,5 ile 'televizyon, radyo, internet vb.' gelmektedir. En çok bilinen tamamlayıcı tıp uygulaması %72,3 ile sülük uygulamasıdır. Çalışmada tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyen %79,5'tir ve %71,3'ü aile hekimi ve ilgili branş uzmanından tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkında bilgi almak istemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine status of the knowledge, attitudes and usage regarding complementary medicine of the patients who applied to the family healthcare center. Material and methods: This study was conducted in Izmir Kâtip Çelebi University Narlıdere Education Family Health Center between 1 January-31 March in 400 people over the age of 18. Self structured questionnaire with 26 question prepared by as suitable literature, including socio-demografic features with knowledge, attitude and usage status related to complementary medicine, was applied to the participants with face-to-face interview technique. Results: In this study, among the participant the level of knowledgement about complementary medicine was reported %48,5. The main sources of information about complementary medicine were 'television, radio, internet, etc.' (%37,5). The most common known complementary medicine therapies used was the application of leeches (%72,3). %79,5 of participants wanted to know more information about complementary medicine therapies and %71,3 of participants wanted to get information about complementary medicine from family physician and related branch specialist.