PGPR bakteri izolatlarının bazı fasulye genotiplerinde bitki gelişimi üzerine etkisi
Effect of PGPR bacterial isolates on plant development in some bean genotypes
  1. Tez No: 685431
  2. Yazar: HİLAL ANGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN DADAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma sera koşullarında NPK ve bakteri uygulamasının fasulye genotiplerinde (Hınıs ve İspir) bitki gelişimleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2020-2021 yıllarında yürütülmüştür. Yöntem: Yürütülen denemede kontrol, NPK uygulaması ve 6 farklı Rhizobium sp. izolatı (FR-2, FR-4, FR-9, FR-19, FR-20, FR-22) yer almıştır. Araştırma her uygulamada 3 tekerrür olacak şekilde yürütülmüştür. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre fasulye bitkisinde bakteri uygulamasının bitki boyu gövde çapı, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, kök uzunluğu, yaprak alanı, yaprak sayısı, nodül sayısı, gövde protein oranı ve toplam klorofil miktarını artırdığı tespit edilmiştir. Ancak klorofil miktarı ve kökteki protein miktarı üzerine NPK uygulamasının etkisinin daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç: Genel olarak, çalışmada kullanılan farklı bakteri izolatlarının, ele alınan parametreler üzerine etkisinin NPK uygulamasına göre daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out in order to determine the effects of NPK and bacteria applications on the growth of bean gen3otypes (Hınıs and İspir) in greenhouse conditions between 2020-2021. Method: Control, NPK application and 6 different Rhizobium sp. bacterial isolates (FR-2, FR-4, FR-9, FR-19, FR-20, FR-22) were included in the experiment. The research was carried out with 3 replications in each application. Findings: According to the findings, it was determined that the application of bacteria in bean plants increased the plant height, stem diameter, plant fresh and dry weight, root fresh and dry weight, root length, leaf area, leaf number, nodule number, stem protein ratio and total chlorophyll amount. However, it was better that the effect of NPK application on chlorophyll and protein content in the root. Results: In general, it was concluded that the effect of different bacterial isolates on parameters used in the study was better than the NPK application.