Boundary element formulation for dynamic analysis of a two-phase composite with applications to solid-solid interaction problems
İki malzemeli bir kompozitin dinamik analizi için sınır elemanı formulasyonu ve katı-katı etkileşimi problemlerine uygulanması
- Tez No: 68547
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZ İKİ MALZEMELİ BİR KOMPOZİTİN DİNAMİK ANALİZİ İÇİN SINIR ELEMANI FORMULASYONU VE KATI-KATI ETKİLEŞİMİ PROBLEMLERİNE UYGULANMASI Tüydeş, Hediye Yüksek Lisans, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Yalçın Mengi Ağustos 1997, 140 sayfa Bu çalışmada iki malzemeli (fazlı) genel bir kompozitin dinamik davranışı iki ve üç boyutlu olarak sınır elemanı yöntemi kullanılarak formüle edilmiştir. Forrnulasyon Fourier uzayında gerçekleştirilmiş olup kompozitin her iki fazı için sınır elemanı denklemlerinin yazılmasını ve bu denklemlerin ara yüzeyde deplasman ve gerilme sürekliliği sağlanacak şekilde birleştirilmesiniiçermektedir, integral denklemleri sayısal Gauss entegrasyon yöntemi (“Gaussian quadrature”) yardımı ile çözülmüştür; kaynak ve alan noktalarının aynı sınır elemanı üzerinde bulunmasından kaynaklanan tekillik durumlarının (“singularities”) dikkate alınması için bazı sayısal yöntemler önerilmiştir. Formülasyonda kompozit malzemesinin doğrusal elastik olduğu kabul edilmekle birlikte, visko-elastik etkiler“hysteretic”sönüm mekanizması yardımı ile gözönüne alınmıştır. Yapılan formulasyona dayalı, iki malzemeli bir kompozitin iki boyutlu analizi için COMP2D, üç boyutlu analizi için COMP3D adlı genel amaçlı iki bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Yazılımlar Fourier uzayında dinamik analiz yapmakla birlikte, frekansa küçük değerler verilerek statik analizde de kullanılabilmektedirler. Kompozitin zaman uzayındaki davranışını elde etmek için, yazılımlarla hesaplanan Fourier dönüşüm çözümlerinin hızlı Fourier dönüşüm algoritması kullanılarak ters dönüşümünün alınması gerekir. Bu ise ayrı küçük bir program ile yapılabilir. Çalışmada geliştirilen programlar beş örnek probleme uygulanmış ve sınır eleman sonuçlarının literatürdekilerle uyuştuğu görülmüştür. Bu da bu çalışmada sunulan formulasyon ve geliştirilen yazılımların iki malzemeli bir kompozitin analizinde güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler :Sınır Elemanı Yöntemi, İki Malzemeli Kompozit, Tekillik, Elastodinamik,“Hysteretic”Sönüm, Fourier Dönüşümü vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BOUNDARY ELEMENT FORMULATION FOR DYNAMIC ANALYSIS OF A TWO-PHASE COMPOSITE WITH APPLICATIONS TO SOLID-SOLID INTERACTION PROBLEMS Tüydeş, Hediye M.S., Department of Engineering Sciences Supervisor : Prof. Dr. Yalçın Mengi August 1997, 140 pages The 2D and 3D analysis of dynamic response of a general two-phase composite are formulated by boundary element (BE) method. The formulation is performed in Fourier transform space (FTS) and involves writing BE equations for each phase of the composite and combining them so that they satisfy the displacement and traction continuity conditions along tiie interface. The integral equations are solved numerically by Gaussian mquadratures and a numerical procedure is proposed to handle the singularities arising when the field and the source points are on the same BE. Although the composite is to be assumed linearly elastic, visco-elastic effects are taken into account by employing the hysteretic damping mechanism. Based on the formulation presented in this study, two general purpose computer softwares are developed : COMP2D for 2D and COMP3D for 3D analysis of a two-phase composite. The programs perform the dynamic analysis in FTS and can also be used for static analysis by assigning a small value to the frequency. To obtain the response of the composite in time space, the Fourier transform solution computed by the programs is to be inverted by the fast Fourier transform algorithm, which can be done through the use of a small separate computer program. The formulation is assessed by using five example problems where the BE results match fairly well with those available in the literature, which indicates that the formulation and the computer programs developed in this study can be used with a good confidence in the analysis of a two-phase composite. Keywords : Boundary Element Method, Two-Phase Composite, Singularity, Elastödynamics, Hysteretic damping, Fourier Transform IV