Determination of dynamic properties of elastomeric materials using resonant and nonresonant method
Elastomerik malzemelerin dinamik özelliklerinin resonant ve nonresonant yöntemler kullanılarak tespit edilmesi
  1. Tez No: 68549
  2. Yazar: NEBİLE SEZA TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZ ELASTOMERIK MALZEMELERİN DİNAMİK ÖZELLİKLERİNİN RESONANT VE NONRESONANT YÖNTEMLER KULLANILARAK TESPİT EDİLMESİ Turgay, N. Seza Yüksek Lisans, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülin Birlik Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Teoman Tinçer Nisan 1997, 100 sayfa Bu tezin amacı, viskoelastik malzemelerin, loss (kayıp) faktörlerinin, t|, ve kompleks elastisite modüllerinin, E*, Resonant, R, ve Non-Resonant, NR, adı ile bilinen iki yöntem kullanılarak, deneysel olarak bulunmasıdır. Testler farklıoranlarda plastikleştirici ve dolgu maddesi içeren polivinilklorür (PVC) esaslı iki tip malzeme kullanılarak yapılmıştır. Bu malzemeler B ve W serisi olarak adlandırılmıştır. Test sonuçları değerlendirilirken, numune boyutlarının ve kürlendirme derecesinin malzeme davranışına etkisi esas alınmıştır. Öncelikle bir pilot çalışma yapılmıştır. Esas çalışma, pilot çalışmadan sağlanan bilgilere dayanılarak hazırlanmıştır. B, W malzemeleri ile piyasa lastiğinin, frekansa bağlı kayıp faktörü, rj, ve elastisite modülü, E, cinsinden karşılaştırmaları, R ve NR yöntemler kullanılarak yapılmıştır. R yöntemi zaman alıcı bir yöntemdir ve piyasa lastiğinde olduğu gibi, düşük frekanslı malzemeler için resonans frekansların yerlerinin belirlenmesi de zordur. NR yöntemi ise, t| ve E değerlerinin, R yönteminin aksine, verilerde interpolasyon ve/veya ekstrapolasyon yapılmasını gerektirmeden, geniş bir frekans aralığında bulunmasına ve incelenmesine imkan verir. Lastik malzemeye kıyasla, B ve W malzemeleri titreşimi daha iyi sönümlemektedir. Anahtar Kelimeler : Elastomer, Viskoelastisite, Titreşim Sönümleme, Loss (Kayıp) Faktörü, Elastisite Modülü vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF DYNAMIC PROPERTIES OF ELASTOMERIC MATERIALS USING RESONANT AND NONRESONANT METHODS Turgay, N. Seza M.S. Department of Engineering Sciences Supervisor : Prof. Dr. Gülin Birlik Co-Supervisor : Prof. Dr. Teoman Tinçer April 1997, 100 pages The aim of the thesis is to determine experimentally the complex modulus of elasticity, E*, of viscoelastic materials by using two different methods, namely Resonant, R, and Non-Resonant, NR, Methods. Two series ofpolyvinychloride (PVC) based materials, having two different percentages of plasticisers and filler materials were tested in the laboratory. These series are symbolically denoted as B and W series. The effect of the size of the specimen and the effect of curing temperature are the main parameters that are taken into consideration in assessing the test results. First a pilot study was done. Main study was then prepared based on the information gained in the pilot study. The frequency dependent loss factor, r|, and modulus of elasticity, E, values of B and W materials and commercial rubber were compared by using R and NR methods. R method is a time consuming method and it» is difficult to locate resonance frequencies when damping of the material is low as in the case of commercial rubber. NR method, however, enables the determination and observation of ri and E values for a considerably large range of frequencies without interpolation and/or extrapolation of the data as was. inevitable in R method. Compared to rubber, B and W are better vibration isolators. Keywords : Elastomer, Viscoelasticity, Vibration Damping, Loss Factor, Elastic Modulus IV