Transtorasik ekokardiyografi ile sol ventrikül hipertrofisi saptanan hastaların sol atrial strain parametlerinin elektrokardiyografik bulgularla değerlendirilmesi
Evaluation of the left atrial strain parameters and electrocardiographic findings of patients with left ventricle hypertrophy determined by transthorasi̇c echocardi̇ography
  1. Tez No: 685499
  2. Yazar: UĞUR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KAHYA EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Elektrokardiyografide sol ventrikül hipertrofisi(LVH) saptanması kardiyovasküler hastalıklar açısından prognostik öneme sahiptir ve sol ventrikül fonksiyonu ile ilişkilidir. Sol ventrikül hipertrofisi gelişimindeki patolojik süreç sol atriyumda da yeniden şekillenmeye ve fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Atriyum fonksiyonları 2D speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirilebilmektedir. Çalışmamızda sol atrium strainlerinin elektrokardiyografik LVH ile ilişkilisi araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmamıza ekokardiyografide sol ventrikül kütle endeksine göre LVH'si olan 62 hasta alındı. Hastalar Sokolow- Lyon voltaj, Cornell voltaj veya Cornell product kriterlerine göre elektrokardiyografide LVH bulguları olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Speckle tracking ekokardiyografi ile hastaların sol atrium (LA) strain analizi yapılarak EKG bulguları ile LA strain ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 58,3±10,1 ve %40,3'ü kadındı ve %91,9'unda hipertansiyon, %35,5'inde diyabet mevcuttu.19 hasta (%30,6) EKG'de Sokolow-Lyon, Cornell voltaj ya da Cornell producta göre sol ventrikül hipertrofisine sahipti.
Özet (Çeviri)
Background: Electrocardiographic left ventricular hypertrophy (ECG-LVH) has a prognostic value for cardiovascular diseases and it's also associated with left ventricular function. Pathological process that cause development of left ventricular hypertrophy leads to remodeling and dysfunction in the left atrium. Atrium functions can be evaluated by 2D speckle tracking echocardiography. In our study, we aim to investigate whether the ECG-LVH is associated with left atrium strain. Methods: Sixty two patients with LVH according to echocardiographic left ventricle mass index were included in the study. Patients were categorised into two groups according to their ECG-LVH which is determined by Sokolow- Lyon voltage, Cornell voltage or Cornell product criteria. LA strain analysis of patients were made by speckle tracking echocardiography, and association between left atrium strain values and ECG findings were evaluated. Results: The mean age of the patients were 58,3±10,1 years; 40,3% were women; 91,9% had hypertension; 35,5% had diabetes. Nineteen patients (%30,6) had ECG-LVH according to Sokolow-Lyon voltage, Cornell voltage or Cornell product.