Sağlık çalışanlarının yeme farkındalığı ve e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı düzeyleri ile beslenmeye ilişkin parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between health professionals' eatingawareness and e-health nutrition literacy levels and nutrition-related parameters
- Tez No: 873695
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİM FATMA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarının yeme farkındalığı ve e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı düzeyleri ile beslenmeye ilişkin parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Eylül 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında özel bir hastanede çalışan 44 erkek 66 kadın sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Çalışanlara yüz yüze anket formu hazırlanmış olup genel bilgiler, sağlığa ilişkin bilgiler, genel beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzına ilişkin bilgiler, sosyal medya kullanımı, antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (cm), bel çevresi (cm)), Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), e-Sağlıklı Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği (e-SBO) uygulanmıştır. Tüm bireylerin yaş ortalaması 33.6±9.46 yıl olup erkeklerin beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 27.5±3.60 kadınların ise 23.0±3.97'dir. Bireylerin yeme farkındalığı puan ortalamasına bakıldığında erkeklerin 3.2±0.43 puan kadınların ise 3.4±0.47 puana sahip olduğu saptanmıştır. Cinsiyete göre yeme farkındalığı puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Bireylerin e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı puan ortalamaları erkeklerin 39.7±7.16 kadınların ise 39.9±7.46 olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda bireylerin yeme farkındalığı düzeyi ile e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı düzeyi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Çalışma yeme farkındalığı ile antropometrik ölçümler arasındaki ilişkide erkeklerde yeme farkındalığı düzeyi arttıkça bel/boy oranın azaldığını (r=-0.327, p0.05). Beslenme parametreleri ile ilişkisinde erkeklerde yeme farkındalığı düzeyi arttıkça toplam yağ yüzdesinin arttığı (r=0.340, p0.05). Sonuç olarak bireylerin yeme farkındalığı düzeylerinin ve e-sağlıklı beslenme okuryazarlığı düzeylerinin vücut ağırlığı (kg), bel/boy oranı ve BKİ üzerinde etkisi olduğu gibi enerji ve makro besin ögesi üzerinde etkisi olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 44 male and 66 female healthcare professionals working in a private hospital between September 2023 and April 2024, in order to examine the relationship between healthcare professionals' eating awareness and e-healthy nutrition literacy levels and nutrition-related parameters. A face-to-face survey form was prepared for the employees and included general information, health-related information, general eating habits, lifestyle information, social media use, anthropometric measurements (body weight (kg), height (cm), waist circumference (cm)), Eating Awareness. Scale (YFÖ-30) and e-Healthy Nutrition Literacy Scale (e-SBO) were applied. The average age of all individuals is 33.6±9.46 years, and the average BMI of men is 27.5±3.60 and women is 23.0±3.97. When the individuals' average eating awareness score was examined, it was determined that men had 3.2±0.43 points and women had 3.4±0.47 points. There is no significant difference between the eating awareness score averages according to gender (p>0.05). It was determined that the average e-healthy nutrition literacy score of individuals was 39.7±7.16 for men and 39.9±7.46 for women. As a result of the study, no statistically significant relationship was found between individuals' eating awareness level and e-healthy nutrition literacy level (p>0.05). The study found that in the relationship between eating awareness and anthropometric measurements, as the level of eating awareness increases in men, the waist/height ratio decreases (r=-0.327, p0.05).In its relationship with nutritional parameters, it has been shown that as the level of eating awareness increases in men, the percentage of total fat increases (r=0.340, p0.05). There is no significant relationship between the level of eating awareness and e-Health nutrition literacy in women and their daily energy, micro and macro nutrient intakes (p>0.05). As a result, it was concluded that individuals' eating awareness levels and e-healthy nutrition literacy levels may have an effect on body weight (kg), waist/height ratio and BMI, as well as energy and macronutrients.