Geçerli fesih ve işe iade davalarında usul
Procedure in current suit for annulment and reemployment lawsuit
- Tez No: 263403
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tez çalışmamızın konusunu, ?Geçerli Fesih ve İşe İade Davalarında Usul? oluşturmaktadır. Uluslararası 158 Sayılı ILO Sözleşmesi'nin 1994 yılında kabul edilmesinden sonra, mevzuatımızda sözleşmenin yükümlülüğü nedeniyle, iş güvencesi açısından yeni düzenlemeler yapma gereği doğmuştur. Feshe karşı koruma açısından, ilk olarak 4773 sayılı Kanun ve sonrasında 4857 sayılı Kanun ile düzenlemeler yapılmıştır.Tezimizin birinci bölümünde, iş güvencesi kurumunun ardından, feshe karşı korumanın en esaslı unsuru olan işverenin ?Geçerli Bir Sebebe Dayanma Zorunluluğu? kavramı ve koşulları işçiye ilişkin ve işyerine ilişkin fesih sebepleri olmak üzere iki ana başlık halinde incelenmiştir. Daha sonra Geçerli Sebep Oluşturmayacak Nedenlere ve kanunda yer almasa da öğretide ve Yargıtay uygulamalarında feshin geçerli sayılabilmesi için dikkate alınan Feshin Son Çare Olma İlkesi üzerinde durulmuştur.Tezimizin ikinci bölümünde, geçerli feshe itiraz incelenmiştir. Öncelikle işveren tarafından gerçekleştirilecek olan fesih işleminde uyulması gereken şekil ve esaslar anlatılmıştır. Daha sonra geçerli nedenle feshe itiraz kapsamında, uygulamadaki ismiyle İşe İade Davası'nın, Mahkemede ve tarafların fesihten sonra anlaşmaları şartıyla Özel Hakemde ne şekilde görülebileceği, esas ve usul açısından, Yargıtay uygulamaları ve öğreti dikkate alınarak anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ise, işe iade kararının sonuçlarına değinilmiştir. Feshin geçerliliği veya geçersizliği ve bu kararlara bağlanan parasal sonuçlar üzerinde durulmuştur. Son olarak da iade kararı sonrasında uygulamadaki takip hukuku ve sorunları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Procedure in Current Suit for Annulment and Reemployment Lawsuit? composes the subject of our thesis study. After the admission of International numbered 158 ILO Agreement in 1994, because of the obligation of agreement in our legislation, the necessity of doing new regulation in terms of labor-job protection emerged. Regulations that are firstly with 4773 numbered Law and after 4857 numbered Law were done in terms of protection against annulment.In the first part of the thesis, after the job security establishment, term and conditions of employer?s ?Necessity of Dependence to A Valid Reason? that is the most essential component to protect against annulment have been analyzed in two main topics that are annulment reasons related to employee and annulment reasons related to workplace. After that, causes that do not generate valid reason and principle of annulment of being last resort that does not have a part in the law but is considered in the doctrine and the applications of the High Court of Appeal in order to validate the annulment were emphasized.In the second part of the thesis, challenge to the valid annulment has been analyzed. At first, binding form and basis in the annulment that will be actualized by employer are explained. After that, in the content of the challenge to the annulment with valid reason, it is explained that how can the reemployment lawsuit, named such as in the application, see in Special Referee in terms of its principle and procedure, considering the applications of the High Court of Appeal and the doctrine.In the third part, the results of reemployment decision were mentioned. Validity or invalidity of annulment and financial results bound to this decision were emphasized. Lastly, it was tried to analyze that the code for quashing and its problem in application after the decision of restitution.