Exact solutions of infinite derivative gravity
Sonsuz türevli kütle çekim kuramının tüm çözümleri
- Tez No: 685537
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN, DOÇ. DR. ERCAN KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sonsuz türevli kütle çekim teorisi tekillikler ve morötesi problemler içermeyen modifiye bir kütle çekim teorisidir. Tezde sonsuz türevli kütle çekim teorisinin bu problem üzerindeki etkileri incelenecektir. İlk olarak, ilerleticiler Newtonyen potansiyel incelenecek, bununla birlikte Minkowski arka planındaki pertürbasyonlar için tekilliklerden kaçınmak amacıyla gerekli koşullar irdelenecektir. İkinci kısımda, kuadratik ve sonsuz türevli kütle çekim teorilerinin tam pp-dalga ve AdS-düzlem dalga çözümleri çalışılacaktır. Sonsuz türevli kütle çekim teorisinin tam kütle çekimsel şok ve impulsif dalga çözümleri inşa edilecektir. Einstein genel görelilik teorisinin aksine bu dalgalar Dirak delta tipi tekilliklere sahip lineer kaynaklar tarafından oluşturmalarına rağmen, tekillikler lokal olmayan etkileşimler dolayısıyla ortadan kaldırılmalışdır. Tezdeki tüm hesaplamalar önceden yapılmış çalışmaların yeniden gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Infinite Derivative Gravity (IDG) is a modified gravity theory which can avoid the singularities and Ultraviolet problem of gravity. This thesis examines the effects of IDG on these problems. First, the propagators and Newtonian potential will be examined as well as the conditions necessary for avoidance of singularities for perturbations around Minkowski background are found. Second, we study the exact pp-wave and AdS-plane wave solutions of quadratic and Infinite derivative gravity theories. We construct exact gravitational shock and impulsive wave solutions of IDG. We have demonstrated that unlike the Einstein's general relativity, even though these waves are created by linear sources having Dirac delta type singularities, singularities get smeared by the non-local interactions. All the calculations are just a review.