Şizofreni ile psikoz hastalarının nesfatin-1 ve irisin düzeylerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of nesfatin-1 and irisin levels in patients with schizophrenia and psychosis
- Tez No: 685538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Şizofreni ve psikoz gibi psikiyatrik bozukluklar, günümüzde prevalansı giderek artan, kronik hastalıklardır. Bazı durumlarda tedavi edilmelerinin oldukça zor olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle, tedavi veya yardımcı tedavi olanaklarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Şizofreni ve psikoz hastalığının patofizyolojisi halen tam olarak bilinmemektedir. Nesfatin-1 ve irisin yakın zamanda keşfedilen, enerji ve metabolizma hormonlarıdır. Nesfatin-1 tokluk hormonu olarak bilinmektedir ayrıca stres ve depresyonla ilgisinin olduğu literatürde bildirilmiştir. İrisinin egzersiz hormonu olduğu ve obezite için umut verici bir peptid olduğu rapor edilmiştir. Yapılan bu çalışmada; nesfatin-1 ve irisin hormonlarının şizofreni ve psikoz hastalıklarının patofizyolojisindeki olası rollerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, şizofreni grubu için 19'u erkek, 11'i kadın, psikoz grubu için 14'ü erkek, 6'sı kadın ve kontrol grubu için 20'si erkek, 10'u kadın olacak şekilde toplam 80 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerden bir gecelik açlıklarını takiben venöz kan örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinden irisin ve nesfatin-1 düzeyi ELISA yöntemi ile ticari kütler kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Psychiatric disorders such as schizophrenia and psychosis are chronic diseases with an increasing prevalence today and have been reported to be difficult to treat in some cases. Therefore, there is a need for improvement of treatment or perhaps adjunctive therapy possibilities. The pathophysiology of schizophrenia and psychosis is still unknown. Nesfatin-1 and irisin are energy and metabolism hormones that were recently discovered. Nesfatin-1 is known as the satiety hormone and it has been reported in the literature that it is related to stress and depression. It has been reported that irisin is an exercise hormone and is a promising peptide for obesity. In this study, we aimed to reveal the possible roles of nesfatin-1 and irisin hormones in the pathophysiology of schizophrenia and psychosis. A total of 80 individuals, 19 men, 11 women for the schizophrenia group, 14 men and 6 women for the psychosis group, and 20 men and 10 women for the control group participated in the study. Venous blood samples were taken from the people participating in the study following their overnight fast. Irisin and nesfatin-1 levels in blood samples were measured by ELISA method using commercial kits.