Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde gebe polikliniğine başvuran gebelerde OGTT farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of OGTT awareness level in pregnancy application to pregnancy polyclinic in Düzce University research and application hospital
- Tez No: 685551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN GAMSIZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabet gebelikte sık karşılaşılan durum olup anne ve bebek için gebelik sürecinde, hem doğum sırasında, hem de hayatlarının ilerleyen dönemlerinde birçok riski beraberinde getirir. Tanısı konulduğunda komplikasyonlarının önlenebileceği bir bozukluk olan GDM'nin gebelikte OGTT ile taramasının yapılması ve gerekli önlemlerin zamanında alınması büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızdaki amacımız Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi gebe polikliniğine başvuran gebelerin GDM hakkındaki bilgi düzeylerinin, bilgi edinme yollarının, OGTT yaptırmak istemeyen gebelerin oranının, yaptırmak istememe sebeplerinin, medyanın sağlık fikirleri üzerine olan etkilerinin tespit edilmesidir. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel özellikte olan araştırmamız Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde gebe polikliniğine başvuran gebelerle yürütülmüştür. Çalışmaya katılmak istememek, 18 yaş altında olmak, yabancı uyruklu olmak, diyabet tanılı olmak dışlama kriteri olarak belirlenmiştir. Gebelere içerisinde sosyodemografik bilgilerin, obstetrik özelliklerinin de olduğu OGTT ve GDM ile ilgili toplam 31 soru yöneltilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 28,77±5,6 olan 344 gebe çalışmaya dahil edildi. Gebelerin %64,8'inin OGTT'nin nasıl yapıldığını bildiği, % 50,9'unun OGTT yaptırmak istemediği ve %5,2'sinin bu konuda kararsız olduğu saptanmıştır. OGTT ile ilgili bilgiyi gebelerin %61,6'sı doktorundan edindiğini ifade etmiştir. Gebelerin %20,3'ü OGTT zararlıdır yanıtını vermiştir ve gebelerin %16,6'sı da zarar konusu hakkında kararsız olduğunu belirtmiştir. OGTT'nin zararlı olduğunu düşünenlerin %80'inin testi yaptırmadığı veya yaptırmayı düşünmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Gestational diabetes is a common condition diagnosed in the course of pregnancy and brings many risks fort he mother and the baby during gestation, delivery and later in their lives. Screening for GDM and taking the necessary precautions on time is of great importance since its complications can be prevented when diagnosed via OGTT during pregnancy. Our aim in this study was to determine the knowledge level regarding GDM, the ways of obtaining information about GDM, the rate of pregnant women who did not want to have OGTT,the reasons for not wanting to have OGTT and the medias effect on health ideas of pregnant women who have applied to Duzce University Research and Application Hospital Obstetric outpatient clinic. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study was conducted with pregnant women who applied to the obstetrics outpatient clinic at Duzce University Research and Application Hospital between November 2020 and March 2021. Not wanting to participate in the study, being under the age of 18, being a foreing national, being diagnosed with diabetes were determined as exclusion criteria. A total of 31 questions related to OGTT and GDM, including sociodemografic information and obstetric characteristics, were asked. Conclusion: 344 pregnant women with a mean age 28.77±5.6 were included in the study. It was determined that 64.8% of the pregnant women knew how OGTT is performed, 50.9% did not want to have OGTT and 5.2% were hesitant on this issue. 61.6% of pregnant women stated that they obtained information about OGTT from their physician.20.3% of the pregnant women stated that OGTT is harmful and 16.6% of the pregnant women stated that they were undecided about whether OGTT is harmful or not. It has been determined that 80% of those who think OGTT harmful did not have test or do not intend to have it.