Türkiye'de ekonomik krizler ve dolarizasyon hareketleri
Economic crises and dolarization movements in Turkey
  1. Tez No: 685568
  2. Yazar: ZEYNEP DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı dolarizasyon kavramının incelenmesi ve Türkiye ekonomisindeki dolarizasyon olgusu görünümünün ortaya konulmasıdır. Bu bağlamda dolarizasyon kavramı, türleri, maliyet ve faydaları, nedenleri, ekonomi üzerine etkileri, gelişmekte olan ülkelerdeki görünümü ve dolarizasyonun ölçümü ele alındıktan sonra, Türkiye'nin ekonomik dönemleri, yaşanılan başlıca ekonomik krizler ve Türkiye'deki dolarizasyon sürecinin görünümü ortaya konmaktadır.Türkiye'de 1980'li yıllar itibariyle görülmeye başlanan dolarizasyon olgusu, 1990'lı yıllar itibariyle etkisini daha çok göstermiştir. Özellikle de ekonomik kriz dönemlerinde artış gösteren dolarizasyon olgusu üzerinde, yüksek enflasyon oranlarının etkisi olduğu söylenebilmektedir.Türkiye'de dolarizasyon süreci 1989-2001 dönemi arasında bir yükseliş eğilimi göstermektedir. 1994 ve 2001 krizleriyle birlikte ortaya çıkan belirsizlik ortamıyla dolarizasyon seviyesinde artış görülmüştür. 2001 yılının akabinde uygulanan ekonomik program ile birlikte 2003-2012 yılları arasında dolarizasyon seviyesinde düşme olmuşsa da, bu tarih itibariyle günümüze doğru yeniden artış gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study examining of dollarization concept is to demonstrate and Turkey view of the phenomenon of dollarization in the economy. In this context, the concept of dollarization the types of costs and benefit, its causes, its effects on the economy, the view in developing countries, and after taken the dollarization of measurement, Turkey's economic periods, the majör economic crises experienced and reveals the appearance of the dollarization process in Turkey.1980s began to be seen as the phenomenon of dollarization in Turkey, 1990 showed the effect as much. It can be said that high inflation rates have an effect on the phenomenon of dollarization, which increases especially during economic crisis periods.Dollarization process in Turkey shows an upward trend in the 1989-2001 period. The dollarization level increased with the uncertainty that emerged with the 1994 and 2001 crises. Although the dollarization level decreased between 2003 and 2012 with the economic program implemented after 2001, it is seen that it has increased again to the present as of this date.