Kur oynaklığı, enflasyon ve dolarizasyon ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship of currency volatility, inflation, anddollarization, case of Turkey
- Tez No: 836236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇEVİK TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ekonomide istikrarsızlık bütün ülkelerin karşılaştığı bir sorundur. Bu nedenle Hükümetler, Merkez Bankası tarafından yönetilen para politikası ve mali politikalar aracılığıyla istikrasızlıktan uzaklaşmaya, güvenle simgelenen bir ekonomi ortamını sağlamaya gayret etmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin son yıllarda küresel ölçekte yaşanan ekonomik krizler gölgesindeki duruşu ve tek haneli rakamlardan çift haneli rakamlara çıkan enflasyonla mücadelesi dikkat çekmiştir. Aynı zamanda döviz kurundaki değişkenlik ve ülkenin dolarizasyon olgusu ihtimaline karşı tutumu, ilgi çeken bir konu olmuştur. Buradan hareketle ortaya konan bu çalışmada; döviz kuru, enflasyon ve dolarizasyon arasındaki ilişkiyi Türkiye ekonomisi kapsamında araştırılmıştır. Aynı zamanda söz konusu ilişki araştırılırken TCMB' nin 2000-2022 yıllar arası izlediği politikalardan da bahsedilmiştir. Bu bağlamda, Aralık 2012 ile Mart 2023 dönemini kapsayan aylık veriler ile Türkiye ekonomisi incelenmiştir. Araştırmanın ekonometrik analiz bölümün de ise, değişkenlerin durağanlığı Zivot ve Andrews, Lee ve Strazicich ve Narayan ve Poop birim kök testleri ile sınanmıştır. Daha sonra Hatemi-J (2008) ve Maki (2012) eş bütünleşme testleri ile ilişki incelenmiştir. Son olarak uzun dönem tahminlerinde FMOLS regresyon yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda; değişkenler arasında uzun vadeli eş bütünleşme ilişkisi bulunduğu ve çift yönlü nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Bu çalışma, değişkenler arasındaki ilişkinin güncel veriler ışığında incelenmesi ve para politikası ile olan etkileşiminin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu sayede, bu konuda yapılmış olan literatüre yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bununla birlikte, bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen araştırmacılara söz konusu ilişkinin birçok ülke arasında panel analizi yapılarak karşılaştırılarak araştırılmasını tavsiye edilmiştir. Böylelikle ilişkinin farklı bağlamlarda nasıl değiştiğini ortaya konabilir ve daha güvenilir sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Instability in the economy is a problem faced by all countries. Therefore, governments strive to move away from instability and provide an economic environment symbolized by confidence through monetary and financial policies managed by the Central Bank. In this context, Turkey's stance in the shadow of the economic crises experienced on a global scale in recent years and its struggle with inflation that rose from single digits to double digits has attracted attention. At the same time, the variability in the exchange rate and the country's attitude against the possibility of dollarization phenomenon has been an interesting topic. Based on this, in this study; the relationship between exchange rate, inflation and dollarization was investigated within the scope of Turkish economy. At the same time, while researching the mentioned relationship, also mentioned CBRT's policies followed between 2000-2022 years. In this context, Turkey's economy was examined with monthly data covering the period from December 2012 to March 2023. In the econometric analysis section of the research, the stationarity of variables was tested with Zivot and Andrews, Lee and Strazicich and Narayan and Poop unit root tests. Then Hatemi-J (2008) and Maki (2012) co-integration tests were used to examine the relationship. Finally, FMOLS regression method was used for long-term estimates. As a result of the analysis, it was found that there was a long-term co-integration relationship between variables and a two-way causality relationship was determined. This study was conducted to examine the relationship between variables considering current data and to evaluate their interaction with monetary policy. In this way, it offers a new perspective to the literature on this subject. The results of this study provide important information about the nature of the relationship between study variables. In addition, researchers who want to learn more about this topic are advised to research by comparing the mentioned relationship between many countries with panel analysis. Thus, how this relationship changes in different contexts can be revealed and more reliable results can be obtained.